Залежність від задоволення. Що таке дофамінова петля

Залежність від задоволення. Що таке дофамінова петля

Чи чули ви про дофамін – нейромедіатор, який активно бере участь в системі мотивації?

У знаменитому експерименті вчені Олдс і Мілнер виявили механізм дії цієї речовини (як прийнято, на мишах). Спочатку експериментатори вирішили, що їм вдалося відкрити «центр задоволення», але пізніше з’ясувалося, що справа була не стільки в задоволенні, скільки в мотивації і в передчутті.

Як діє дофамін?

Дофамін змушує нас діяти. Сценарій простий: поставили мету – досягли мету – отримали винагороду. Це стимулює нас шукати і діяти знову і знову.

А що за дофамінова петля?

Це пастка постійної самостимуляції. У такій ситуації людині важливо не стільки досягнення цілі, скільки сам процес погоні. Очікування дива стає важливіше чуда, і потрапивши в дофамінову петлю людина вже не може зупинитися – тут же переключається на іншу мету.

Це відноситься і до переїдання, наркотиків, лайків, репостів, постійної перевірки пошти і т.д. Суть петлі в тому, що дофамін продукує задоволення не стільки від отримання бажаного, скільки від самого пошуку.

Формування залежностей

У формуванні ігроманії та інших залежностей (від лайків, перевірки пошти і т.д.) дофамінова петля відіграє чи не найважливішу роль.

На цьому тримаються комп’ютерні ігри: тільки пройдеш рівень, як хочеться ще. І ще.

Цей механізм наочно працює і в Інстраграмі. Чому не втрачають популярність красиві фотографії їжі або напоїв? Ну здавалося б, у чому біологічний сенс дивитися на те, що не можеш з’їсти? Однак такі картинки притягують, і справа не тільки в естетиці, скільки в передчутті.

За тією ж схемою нас залучають і в тренди різного роду модних новинок. Зустрічаються люди, які мало не залежні від усього нового, і знову мова про дофамінову петлю: нове завжди щось обіцяє. І це той випадок, коли обіцянка важливіша за результат.

А чого тільки вартують передвиборчі обіцянки… які ж вони солодкі, чи не так? Ми готові відключити здоровий розум і йдемо наче зазомбовані на вибори.

Плюси і мінуси

За рахунок дії дофаміну людина відважується на нові звершення, відкриття, подвиги і навіть безумства. Він мотивує нас прагнути, активно діяти – і це прекрасно. З іншого боку, потрапивши в дофамінову петлю, людина не може зупинитися, не може перестати досягати або до чогось прагнути, вона стає залежною.