Він заснув за царя, а прокинувся при СРСР

Він заснув за царя, а прокинувся при СРСР

Іван Кузьмич Качалкін наробив галасу в наукових колах минулого століття і прославився на всю країну.

Він буквально проспав революцію, заснувши за царя і прокинувшись при Радах. Що стало тому причиною і як склалася подальша доля непробудного соні?

Чутливий монархіст

Вразливий по натурі Іван Качалкін як прихильник монархічних поглядів глибоко переживав нещастя, які сипалися на російську Корону. Спочатку серія замахів на Олександра II, яка в 1881 році завершилася його смертю. Потім хвороба і смерть молодого Олександра III в 1894. Через два роки Іван Качалкін заснув, і розштовхати його не вдавалося протягом 22 років.

За однією з версій саме накопичений стрес і є причиною летаргії. Організм немов включає захисний механізм і «засинає» – всі життєві процеси сповільнюються настільки, що людина здається мертвою. Лікарі вважали, що незвичайний стан викликано маловивченою формою психічного розладу, характерного для пацієнтів з шизофренією.

Передумовами «збоїв» у психіці ставали численні стресові стани і нав’язливі чорні думки, затяжна депресія і відчуття постійної тривоги і невпевненості в майбутньому – все це цілком міг відчувати Іван Кузьмич Качалкін. Під час летаргічного сну важливі функції в організмі підтримувались, тому реальна смерть заснувшому не загрожує. Так було і з Іваном Качалкіна.

Перші два роки доставлений в лікарню пацієнт ще подавав ознаки життя, але з 1898 року будь-яка активність повністю припинилася. Занурену в летаргічний сон людину легко прийняти за померлу – на зовнішні подразники тіло не реагує, шкіра блідне, температура падає, дихання і пульс майже неможливо розрізнити. При важкій формі, яка спостерігалася у Качалкіна, летаргія триває десятиліттями.

Після пробудження Качалкін розповідав, що розумів, що відбувається в лікарняній палаті і чув розмови медсестер. На доказ цього він навіть переказував найбільш цікаві події, про які дізнавався під час сну. Але почуття «нездоланної тяжкості в м’язах» не дозволяло йому не те що відкрити очі і встати з ліжка, а навіть дихати і подавати найменші ознаки життя.

Теорія сну Павлова

Унікальним пацієнтом зацікавився відомий фізіолог Іван Петрович Павлов. У його робочих нотатках залишився запис від 1918 року: «Чоловік 60 років, 22 роки лежав у лікарні справжнім живим трупом, без найменшого довільного руху, без єдиного слова … Останні роки почав робити рухи: в даний час встає з ліжка… говорить багато і розумно…».

Багаторічні спостереження за Качалкіним допомогли Павлову проілюструвати велику кількість гіпотез своєї теорії сну. Російський учений припускав, що сон викликають нервові процеси гальмування, тоді як неспання – процеси збудження.

Нервова діяльність базується на чергуванні цих процесів, і коли мозок хоче захистити клітини від виснаження або руйнування, він «включає» захисну реакцію – гальмує всі функції організму і занурює тіло в глибокий сон. При цьому летаргія – крайня форма прояву глибокого сну.

Сонящниця

Якби сплячий Іван Кузьмич залишився в рідному алтайському селі, то сусіди і домочадці напевно почали б його «лікувати» від диявольської чуми. У селах затяжну сплячку називали «сонящниця», вважаючи, що під час сну мандрівна у потойбічному світі душа заблукала.

У будинок запрошували знахаря або священика, які здійснювали «ритуал очищення» – читали замовляння або молитви, окропляли будинок і сплячого святою водою. Знахарі використовували і радикальні методи «лікування»: запалювали на грудях соні моток пеньки, а потім вливали в рот сплячого воду з розведеним у ній попелом від спаленої пеньки.

Останній удар

Але повернемося до Івана Кузьмича. Після пробудження він усвідомив, що йому потрібно було жити в абсолютно новій країні. Монархія знищена. На зміну царям прийшли більшовики. Вся влада належить народу. Останнім ударом стала звістка про розстріл Миколи II з сім’єю – нова влада зробила все, щоб запобігти будь-яким можливостям повернення монархічного ладу.

Цього душа Качалкіна винести не змогла, і у вересні 1918 року він раптово помер від серцевої недостатності. Втім, лікарі наполягали: не тільки страшна реальність стала причиною зупинки серця пацієнта.

За 20 років нерухомості органи Івана Кузьмича частково атрофувалися, м’язи ослабли настільки, що без сторонньої допомоги він не міг підніматися на ліжку. Та й вік пацієнта був пристойний – в минулому столітті дожити до 60 років вважалося непоганим результатом