Вчені зробили “прорив”, змусивши заговорити 3000-літню мумію жреця власним голосом

Вчені зробили “прорив”, змусивши заговорити 3000-літню мумію жреця власним голосом

Для когось це може здаватись фантастикою, для когось дивними забавками, або й навіть заграваннями науки із містикою, але тим не менше даний факт уже відбувся.

Науковці за допомогою 3D-принтера змогли відтворити голос мумії Нес’ямун, або ж мумії з Лідса, вік якої складає близько 3000 років

Про це повідомляє BBC, передає Depo.ua з посиланням на “Громадське“.

Аби мумія заговорила, вчені просканували її голосовий тракт, надрукували його точну копію на 3D-принтері, а потім відтворили голос за допомогою системи синтезу мовлення.

Професорка Йоркського університету Джоан Флетчер, яка стала співавторкою дослідження, пояснила, що Нес’ямун сам бажав бути почутим після своєї смерті: “Це, власне, написано на його саркофагу. У певному сенсі ми змогли втілити його бажання”.

Поки що дослідникам вдалося відтворити лише один голосний звук Нес’ямуна, схожий на “а”. Флетчер додала, що в майбутньому вони хочуть навчитися відтворювати слова та речення.

“Ми сподіваємось, що зможемо “озвучити” те, що він, власне, міг говорити в Карнаку”, — говорить вона.

Випадок із мумією з Лідса (названою так на честь британського Лідського музею, де вона розташована) є першим прикладом, коли за допомогою штучних засобів вдалося відтворити голос живої людини.

Довідка: Нес’ямун — це ім’я єгипетського жерця, який жив у часи фараона Рамзеса ХІ (1099-1069 роки до нашої ери). У 1824 провели перший аналіз мумії, який показав, що чоловік помер у віці за 50 років, вочевидь, від алергії на укус його язика комахою.

Мумія з Лідса є єдиною, що збереглася з часів Рамзеса ХІ. Вона стала джерелом цінної інформації для науковців про той період життя в Стародавньому Єгипті.

Вподобайте нас у Facebook щоб не пропустити цікаву новину!