Вчені: Різке танення вічної мерзлоти, хоче  відіграти роль кліматичної boмбu на Землі

Вчені: Різке танення вічної мерзлоти, хоче відіграти роль кліматичної boмбu на Землі

Ситуація із льодовиками може нести куди більші руйнівні можливості, ніж ми думаємо.

Антарктида стала справжньою кліматичною бомбою, адже танення льодовиків вплине на всю планету, змінивши не лише клімат, але й ландшафт.

Вчені Університету Колорадо прийшли до висновку, що різке відтавання вічної мерзлоти (кріолітозони), яка відіграє роль кліматичної бомби, подвоює попередні оцінки потенційних викидів вуглецю на полярній півночі. Про результати роботи, що розкривають правду про кліматичної ситуації в Арктиці, повідомляється в прес-релізі на Phys.org, інформує Ukr.Media

Дослідники розглянули різницю між поступовим відтаванням кріолітозони і більш швидким її зникненням. Близько 20 відсотків арктичного регіону уразливі для різкого танення вічної мерзлоти через велику кількість льоду. Прискорене руйнування кріолітозони призводить до викидів вуглецю в складі метану і вуглекислого газу.

За словами фахівців, танення вічної мерзлоти, яке зараз спостерігається в Арктиці, безпрецедентним чином впливає на ландшафти. Наприклад, заболочуються ліси і збільшується частота зсувів, коріння дерев позбавляються надійної опори. 80 відсотків полярної півночі порушені поступовим відтаванням, яке проявляється протягом десятиліть або століть, однак на іншій частині відлиги можуть відбуватися протягом місяців. Це сприяє появі термокарстів, що виражаються в просіданні ґрунту та утворення воронок.

Термокарсти підсилюють зворотний зв’язок між зміною клімату і вивільненням парникових газів через танення кріолітозони, що ставить під загрозу зусилля щодо стримування зростання глобальних температур.