Вчені “реабілітували” метеорит, винуватцем останнього льодовикового похолодання був не він

Вчені “реабілітували” метеорит, винуватцем останнього льодовикового похолодання був не він

Пізній дріас, що почався приблизно 12900 років тому і тривав близько 1200 років, був періодом екстремальних кліматичних умов. Різке похолодання настало тоді практично протягом кількох років і перервало алердське потепління, коли на Землі встановився клімат, близький до сьогоднішнього. Про це пише Екоінвест.

Оскільки останній льодовиковий період, що настав у результаті цього похолодання, відділений від нас відносно невеликим періодом часу, вчені можуть проводити його дослідження з досить високим ступенем точності. Момент різкої зміни клімату їм вдалося встановити з приблизною похибкою сто років, але, як каже професор Крістоф Шпетль з Університету Інсбрука, навіть така точність недостатня — за сто років могло статися безліч подій і процесів.

Тому дослідницька група, одним із керівників якої і був професор Шпетль, спробувала уточнити дату настання льодовикового періоду, використавши раніше отримані проби льоду та зібрані ними в печерах Китаю, Індії, Узбекистану, Бразилії та Іспанії проби натічних відкладень.

В результаті з’ясувалося, що похолодання почалося в Північній Атлантиці 12870 років тому, а звідти вже рух атмосферних та океанічних мас поширили його на південь. За словами Шпетля, подібні припущення вже висловлювалися вченими, але впевнено доведені досі не були. Наприкінці ж льодовикового періоду процес йшов у зворотному напрямку — потепління почалося в Південній півкулі та/або в тропічних регіонах Тихого океану, рушивши потім на північ.

Водночас автори дослідження спростували одну з гіпотез про причини настання льодовикового періоду. У 2012 році американські вчені виявили на дні мексиканського озера Куіцео відкладення, що доводять падіння на Землю на початку пізнього дріасу метеорита, який міг вплинути на зміну клімату. 

Пізніше ця теорія була підтверджена іншими знахідками. Проте рахується. що падіння метеорита сталося 12820 років тому, тобто на 50 років пізніше за встановлену точну дату початку похолодання.

І крім того, як зазначає австрійський професор, результати досліджень показують, що у момент передбачуваного зіткнення у Гренландії не було виявлено значних змін клімату.