В Україні запровадять новий податок “для себе”. Або пенсія по новому

В Україні запровадять новий податок “для себе”. Або пенсія по новому

У парламенті зареєстрували законопроект про запровадження в Україні другого рівня пенсійної реформи. Він передбачає обов’язкові відрахування в рахунок своєї майбутньої “другий” пенсії як з боку найманого працівника, так і роботодавця.

Як запевняють у “Слузі народу”, без цього не обійтися, так як у Пенсійного фонду колосальні борги. Скільки доведеться платити і що отримаємо натомість, розбиравс Екоінвест за матеріалами “Вести”.

Відкладати доведеться всім

“Розмір середньої пенсії складає 3 тис. грн. Кількість пенсіонерів зростає, а кількість працюючих зменшується. У нас немає підстав говорити, що завтра буде краще, ніж сьогодні. Тому вихід один — це впровадження другого рівня пенсійної системи”, — заявив член Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Олександр Панченко.

У такому разі кожному працівникові доведеться робити відрахування від своєї зарплати. За словами Панченко, запропонований у законопроекті обов’язковий мінімум відрахувань — це 1%, який робить сам працівник. Ще 2% в обов’язковому порядку повинен платити роботодавець. Тобто разом вийде 3%. При цьому максимальний розмір сумарних відрахувань становить 9%.

Так, якщо працівник хоче збільшити свій внесок до 2%, то підприємство буде зобов’язане платити 3%. Якщо ж працівник збільшить внесок до 3%, підприємство повинне буде платити внесок 4%. Якщо ж працівник хоче платити 4%, то підприємство зобов’язане буде платити внесок на рівні 5%.

Подальше збільшення розміру внеску з боку працівника не призводить до обов’язкового збільшення внеску з боку роботодавця. Але при цьому підприємство добровільно може також збільшити внески.

Зазначимо, що Солідарна пенсія, тобто та, яка є зараз, при цьому залишається.

Як і скільки можна буде отримати

Розмір пенсії по другому рівню пенсійної системи буде визначатися з урахуванням “коефіцієнтів дожиття”, який, за задумом, повинен визначити Кабмін. Сам коефіцієнт буде прямо пропорційний до кількості років, які, як очікується, людина проживе, перебуваючи на пенсії.

Простою мовою, це виглядає так: якщо жінки у середньому живуть на пенсії 16 років, то сума накопичених коштів ділиться на 16. Так виходить річна сума пенсії. А річна ділиться на 12, і виходить сума пенсії в місяць. Через рік знову застосовується коефіцієнт дожиття”, і так кожен рік.

Передбачається, що “другу” пенсію при бажанні можна буде отримати швидше, за прискореною процедурою. Але для цього доведеться відкласти отримання пенсії за солідарною системою. За кожен рік відкладеної пенсії у солідарній системі “друга” пенсія учасника буде збільшуватися на 6%. Тобто якщо учасник відкладе свою солідарну пенсію на три роки, то його “друга” пенсія збільшиться на 18%.Однак, розмір щомісячної виплати не може становити більше 10 розмірів мінімальної пенсії, а термін отримання прискореної пенсії не може бути менше одного року.

Крім того, передбачена можливість отримати внесені кошти достроково. Правда, тільки при виникненні форс-мажорних обставин. Наприклад, у разі хвороби, факт якої необхідно підтвердити документально.

Також одноразова виплата передбачена у випадку, якщо людині вдалося накопичити невелику суму — до 12 прожиткових мінімумів. Якщо ж людина не доживе до пенсії, то накопичену суму зможуть отримати його спадкоємці. А якщо таких немає, то всі гроші підуть державі.

Голі цифри

Тим часом, як показує проста математика, “на мінімалці” багато накопичити на пенсію не вдасться. Якщо у людини зарплата, наприклад, 10 тис. грн, 1% — це 100 грн, тобто $4. За рік — $48. Якщо додати 2% від роботодавця — вийде $144 в рік. Тобто за 10 років людина накопичить “аж” $1440.

Також на “другу” пенсію дуже сильно впливає розмір офіційної зарплати та сума вкладів. Наприклад, якщо взяти мінімальну зарплату в розмірі 4173 грн і мінімальний внесок 3%, то за 10 років людина зможе розраховувати на надбавку до пенсії лише у 102 грн, через 20 років — 220 грн, а через 30 років — 357 грн.

Але якщо взяти інший приклад, коли людина із зарплатою в 10 тис. грн відраховує 5%, то через 10 років його “друга” пенсія становитиме 360 грн, через 20 років — 777 грн, а через 30 років — 1261 грн. А якщо ж у вас офіційна зарплата становить 25 тис. грн, а відрахування 9%, то через 10 років ви зможете додатково отримувати 1620 грн, через 20 років — 3500 грн, а через 30 років — 5675 грн, розповів Панченко. При цьому, за його словами, важливо, що вийти на накопичувальну пенсію можна без обліку пенсійного віку, який встановлює держава.

“Солідарна система приречена”

Тим часом, як каже виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин, запорука успішності накопичувальної системи — це стабільна економіка і низький рівень інфляції.

“Якщо у нас інфляція буде 40%, як це було в 2015 році, то другий рівень пенсійної системи ситуацію не врятує. Ніякі інструменти ніколи не дадуть дохід, який можна порівняти з таким рівнем інфляції. Дійсно, накопичувальна система потрібна. Адже на одній солідарній системі ми ніколи не зможемо дати пенсіонерам нормальний дохід. У наших умовах, коли в країні 11,5 млн пенсіонерів і 10,5 млн працюючих людей, солідарна система приречена. Дефіцит Пенсійного фонду — 170 млрд грн. Тому я за накопичувальну систему, але з розумінням можливих наслідків. Якщо ви збираєтеся скористатися грошима накопичувальної системи і вам, скажімо, близько 35 років, то раніше ніж через 25-30 років ви не зможете ними скористатися. А хто в Україні може гарантувати, що наступні десятиліття економіка країни буде низькоінфляційне і стабільна? В цьому і є головна проблема накопичувальної системи в країнах зі слабкою економікою. РФ свого часу спробувала впровадити таку систему, але дуже швидко від неї відмовилася. Бо в один момент у них рубль впав в два рази, і всі їх накопичувальні фонди збанкрутували”, — сказав Пендзин.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що накопичувальна пенсійна система в тому вигляді, в якому її зараз пропонують українцям, не гарантує збереження накопичень, призначених для виплати пенсій.