«Цикада 3301»: хто стоїть за найтаємнішою організацією сучасності, яка вербує геніїв

«Цикада 3301»: хто стоїть за найтаємнішою організацією сучасності, яка вербує геніїв

У січні 2012 року на анонімному форумі 4chan з’явилося таємниче повідомлення. Невідомий, який підписався «3301», розмістив зображення цикади, в якому було зашифровано приховане повідомлення.

«Знайдіть його, і воно покаже вам, як знайти нас. З нетерпінням чекаємо тих небагатьох, кому вдасться пройти весь шлях », – написав автор від імені якоїсь організації.

Тричі з періодичністю в рік «Цикада 3301» публікувала нову серію головоломок, пов’язаних із захистом даних, криптографією і стеганографією. При цьому, щоб вирішити їх недостатньо було бути майстром програмування, потрібно було володіти широким кругозором: повідомлення відсилали до книг, творів мистецтва та музики і навіть філософських теорій.

Майже відразу головоломки 3301 були визнані «найскладнішими і загадковими загадками епохи Інтернету і увійшли до рейтингу« 5 найскладніших, нерозгаданих загадок Інтернету за версією Washington Post.

Завдання залишали багато питань: з якою метою організація шукає геніїв? над чим вона працює? чому користувачі, які пройшли відбір, безслідно пропадали з форумів? А головне – хто стоїть за «Цикадю 3301»?

Вербування спецагентів Організація конкурсів без сумніву вимагало від таємного співтовариства великих ресурсів. Само по собі складання завдань такої складності, як у 3301, було досить трудомістким. І до всього іншого онлайн головоломки доповнювалися офлайновими завданнями – іноді від учасників було потрібно дістатися до певних місць: в США, Австралії, Іспанії, Японії та навіть Росії, просто щоб отримати наступний шифр.

Саме поява постерів зі знаками «Цикади» в різних точках світу змушувала зробити висновок, що вся затія – не просто жарт. Користувачі майже відразу почали підозрювати, що конкурс насправді проводить одна з розвідок. Яка конкретно – АНБ, ЦРУ або, можливо, британська MI6 – природно, можна було тільки здогадуватися.

Деякі вказували на те, що в шифрах часто використовуються телефонні номери, що починаються з коду американського міста Даллас, де в 1963 році вбили президента США Джона Кеннеді. За однією з версій, за нападом на главу Білого дому могли стояти американські розвідувальні відомства, що в теорії, могло вказувати на причетність до «цикади», наприклад, ЦРУ.

Більш вагому причину приводили ті, хто вважав, що конкурс був організований британським Центром урядового зв’язку (GCHQ). Вони вказували, що ця організація вже проводила подібні відбори, і використовувала схожі загадки. Однак шведський криптолог Джоель Ерікссон, навпаки, впевнений, що головоломки 3301 надто вишукані для забюрократизованої держструктури. Більш того, деякі завдання засновані на досить специфічних творах: «Агріппа. Книга мертвих », Вільяма Гібсона, «Одруження раю і пекла», Вільяма Блейка, «Книга закону», Алістера Кроулі. «Все це вказує на те, що автори завдань – високоінтелектуальні нонконформісти, які діють під впливом глибоких переконань і високо цінують логічне / аналітичне мислення. З ідеологічної точки зору вони, здається, мають багато спільного з рухом криптоанархізму і хакерами старої школи», – говорив Джоель Ерікссон в інтерв’ю Fast Company.

Пошук однодумців Як з’ясувалося пізніше, учасниками «Цикади» дійсно рухали ідеї боротьби з тиранією і цензурою. Про це самі представники групи повідомляли тих небагатьох, хто успішно проходив випробування, розповів журналістам єдиний деанонімізірований учасник 3301 Маркус Уоннер, що пройшов найперший відбір в 2012-му. У 2015-му журнал Rolling Stone опублікував статтю з його історією, яка на сьогоднішній день, по суті, залишається єдиним джерелом подробиць про таємничу організацію.

«Ми – міжнародна спільнота. У нас немає імені. У нас немає символу. У нас немає списку членів і інтернет-сайту. Ми не рекламуємо себе. Ми лише група людей, об’єднана спільними переконаннями», – говорилося у вітальному зверненні, яке отримав Маркус.

За словами організаторів конкурсу, рішення створити співтовариство було прийнято декількома друзями, які поділяли одні імперативи – анонімність, конфіденційність, шифрування – і хотіли об’єднати свої таланти для створення корисного програмного забезпечення, що забезпечує ці ідеали. У них була спільна мета: підвищити конфіденційність і безпеку в епоху цифрових технологій і забезпечити свободу інформації. З вербуванням нових членів організація вийшла на міжнародний рівень. При цьому головоломки не завжди використовувалися для набору.

Саме спільнотою було організовано в децентралізовані осередки, у кожної з яких була своя область досліджень, і в даному випадку просто потрібні були члени з навичками кодування і криптографії.

Представники «Цикади» заперечували будь-яку залученість в нелегальну діяльність і відмовлялися називати себе хакерами. «Ми організація, що займається просуванням в мережі свободи, безпеки та права на приватне життя», – стверджували вони. При цьому засновники 3301, хоч і не мали зв’язку ні з одним урядом або військовими, в спілкуванні з новими членами постійно натякали, що вони є частиною різних організацій.

Те, чим займався Маркус будучи членом групи, також повністю спростовувало приналежність таємного співтовариства до будь-якої розвідки. Новобранці розробляли програмне забезпечення, призначене для захисту інформаторів – таких як Челсі Меннінг, яка передала WikiLeaks безліч документів армії США.

Воно отримало назву Cicada Anonymous Key Escrow System або CAKES, і суть його зводилася до публікації секретних файлів, як тільки донощику загрожуватиме небезпека.

Трохи містики

У річницю першого листа 3301, коли всі чекали появи нових загадок, на 4chan з’явилося дивне повідомлення від анонімного користувача, який закликав триматися подалі від «Цикади».

Його автор писав, що він завербований військовий неангломовної країни, більше 10 років колишній член спільноти. За словами невідомого, воно і справді є «групою неймовірно талановитих однодумців», які працюють на благо людства. Але з іншого боку – це «релігія, замаскована під прогресивну наукову організацію», якій притаманні культові переконання, наприклад, про віру в «глобальний мозок як інший вид Бога».

До подібних повідомлень на анонімному форумі, зрозуміло, варто підходити з певною часткою скепсису. Але цей заклик виявився дуже своєчасним: через кілька годин на сайті була опублікована нова головоломка 3301 – шифр, заснований на книзі оккультиста Алістера Кроулі. Завдання «Цикади» 2014 року теж віддавала «релігійним душком». Учасникам відбору довелося розшифровувати 58 сторінок рун, а в привітанні йшлося: «Богоявлення на вас. Ваше паломництво розпочалося. Просвітництво чекає». Аналізуючи інформацію про 3301, співробітник консервативої Ради з дослідження християнських сімей Тім Дейлі прийшов до висновку, що завдання організації є введенням в окультні принципи.

Деякі фахівці також стверджують, що головоломки «Цикади» – сучасний і технологічний еквівалент шляху просвітлення в деяких західних школах езотерики і містерій. Самий же витончений варіант походження «Цикади 3301» видала британська газета Independent, припустивши, що організація може бути частиною масонської змови. У цю версію, звичайно, віриться насилу, але саме припущення лише доводить, що головна загадка спільноти – до сих пір не розгадана.

Автор: Іван Рощепей