Три сценарії президентства Зеленського. Що буде з країною після інавгурації?

Три сценарії президентства Зеленського. Що буде з країною після інавгурації?

Три варіанти того, яким президентом може стати Володимир Зеленський  і з чим зіткнеться країна.

Сценарій перший і найбільш ймовірний – «Слабкий президент»

Головне. Володимир Зеленський не зможе задати власний курс руху країни і, по суті, буде по інерції продовжувати котитися по нинішнім рейках, все більше розгойдуючись на ходу.

Повідомляє 24ks.news

Максимально проявляться такі слабкі сторони Зеленського, як відсутність компетентної команди і чітко виписаного бачення розвитку країни.

Через це, на думку політолога Володимира Фесенка, нікому не буде зрозумілий загальний вектор руху.

Слабкість команди Зеленського відгукнеться на всіх рівнях – шостий президент відзначиться несамостійними кадровими рішеннями. На пости, навіть важливі, будуть брати кого попало, прогнозує політолог Віталій Кулик. А фінансові потоки розділять близькі до нового глави держави бізнесмени – Ігор Коломойський і його партнери.

У зовнішній політиці новий президент буде невиразний.

Він не стане робити акцент на вступ країни в НАТО заради збереження підтримки на сході країни. Але і закривати контакти з Альянсом не вирішиться.

Відносини з Росією навряд чи зміняться. «Новий президент має намір вибудовувати Стратагеми, нейтральні по своїй суті. Тобто такої військової бравою риторики, як при Порошенко, не варто очікувати – Зеленський всіляко уникатиме зустрічі з [президентом РФ Володимиром] Путіним і [прем’єром Дмитром] Медведєвим », – впевнений Кулик.

У внутрішній політиці з’явиться вже в нинішньому скликанні парламенту (до осені) фракція або група Слуга народу (Слунь), що складається з різних «перебіжчиків». Її чисельності не вистачить для того, щоб приймати важливі рішення, але вона дозволить озвучити позицію президента з трибуни парламенту.

Банкова в першу чергу подасть в Раду пакет законів про зняття недоторканності з депутатів, суддею, президента і так далі. І їх, з імовірністю в 60% візьмуть, – тому що депутати вже почнуть думати про майбутні вибори і можуть підтримати деякі популярні в електорату ідеї.

ЗеКоманда спробує розпустити нинішню Раду заради дострокових виборів – так у нового президента з’явиться шанс отримати значну «свою» фракцію (на хвилі власного успіху). Але це навряд чи станеться.

Тому Зеленський зробить ставку на осінні вибори в парламент, спробувавши там отримати (за інерцією) хороший результат для свого проекту Слунь.

Але до жовтня його персональний рейтинг впаде, так як виборці вже зараз вимагають негайних дій і успіхів, які Зеленський забезпечити не зможе.

Тому в Раді у Слуги буде велика, але абсолютно недостатня для формування стійкої більшості фракція. ВР виявиться вкрай строкатим за складом, і парламентським «Зеленським» доведеться ситуативно збирати більшість голосів під кожну свою ініціативу.

В економіці, якщо нічого не зміниться і американський Білий дім продовжить «курирувати» офіційний Київ, все залишиться на колишніх місцях. Знизиться лише керованість процесами. У цьому впевнений Сергій Фурса, фахівець відділу продажів боргових цінних паперів інвесткомпанії Dragon Capital.

Мовляв, поки в країні діє програма МВФ, економіка не зіткнеться з сильними потрясіннями. Хіба що загальмується її і без того скромний зростання. «Тим не менше, гривні свої я продав, – потрібно готуватися до деякого погіршення», – говорить Фурса.

А ось економіст Данило Монін вважає, що при сценарії «Слабкий президент» продовжиться доларовий зростання української економіки.

При сценарії «Слабкий президент» повноваження глави держави будуть ще більше урізані .
Якщо ВВП в доларовому еквіваленті в 2018 році становив $ 130 млрд, то в 2019-му він досягне $ 143 млрд. Споживча інфляція, на думку Монина, буде на рівні 8-9%.

«На курс ж національної валюти впливатимуть безліч чинників, але поки базовий прогноз на кінець року – 30 грн за $ 1», – говорить економіст.

Інвестиційна активність, по крайней мере, в 2019 році, помітно не впаде. У цьому впевнений Андрій Колодюк, керуючий партнер AVentures Capital.

За даними Української Асоціації венчурного і приватного капіталу, обсяг інвестицій в минулому році зріс на 50% в порівнянні з 2017-м і склав $ 400 млн. Усього за останні шість років було проінвестовано понад $ 1 млрд в українські IT-компанії і стартапи.

«Інвестиційний венчурний ринок буде рости, адже він не зав’язаний на керівництві держави, а існує окремо. Ринок інвестицій ще більше оживе, якщо президент дасть розуміння і гарантії інвесторам – їх капітал буде в цілості. Точно також і ринок приватизації – її зараз немає не тому, що підприємства погані, а тому що певні гравці у владі стримують процес », – говорить Колодюк.

Резюме

При сценарії «Слабкий президент» держустрою поступово перейде з номінально парламентсько-президентської в фактичну республіку – повноваження глави держави будуть ще більше урізані.

«Проблема в тому, що по відношенню до Зеленському вкрай завищені очікування. Через рік вдарить сильне розчарування, адже вікно можливостей зовсім маленьке, а встигнути щось зробити з наскоку неймовірно важко », – упевнений Фесенко.

Песимістичний сценарій – «Хаос»

Головне. Новообраний президент Володимир Зеленський почне хапатися за різні реформи, але ні в чому не досягне успіху. «Трошки там візьметься, трошки там. Це буде хаотичний рух скрізь і в нікуди, що для країни, яка потребує реформах, подібно болісної смерті », – каже політолог Кулик.

Відсутність успіхів призведе до того, що на виборах в ВР Слунь набере мінімум, і реальні важелі влади перейдуть до парламенту, контрольованому опонентами Зеленського.

Внутрішня політика. Президент Зеленський через недосвідченість потрапить в пастку бюрократичних процедур, в яких загрузне на місяці, припускає політолог Петро Олещук. Підсумком стане «бюрократичне болото».

В оточенні Зеленського почнеться боротьба за вплив, а уряд, скориставшись слабкістю глави держави, почне тягнути ковдру на себе, – заради підготовки до парламентських виборів.

«Безсилля президента викличе розчарування, і на парламентських виборах його результати будуть скромними», – говорить Олещук. У такій ситуації про формування зручного для себе уряду Зеленський може забути.

У Раді виникне антипрезидентську більшість. І вся політика в країні зведеться до протистояння «президент-Рада». Причому, завдяки вжитим законам про імпічмент, Зеленський виявиться на грані дострокового припинення повноважень. І цю грань він, швидше за все, швидко перейде.

Зовнішня політика. Експерти впевнені, що існує хай і не висока, але все-таки не нульова ймовірність того, що Росія почне агресивно діяти на Донбасі. І, зірвавши нинішнє перемир’я, перейде в атаку. Зупинити Кремль зможе лише зовнішній тиск. Але внутрішньополітична криза країні все одно буде забезпечений, що приведе країну до хаосу в управлінні.

Більш реальним, на думку Олещука, є варіант «Донецький капкан». Москва стане шантажувати офіційний Київ ескалацією конфлікту на сході, пропонуючи «миритися» на її умовах.

У підсумку в ході переговорів Володимир Путін переконає свого тезку ввести в «ЛДНР» миротворців (за участю росіян) і надати «республікам» автономію. Це викличе вибух невдоволення в українському суспільстві і призведе до дестабілізації ситуації в країні. І справа знову закінчиться імпічментом.

Економіка. Якщо умовна «група Коломойського» реально почне «повертати» собі власність, включаючи Приватбанк, це зруйнує позитивний імідж країни в очах зовнішніх партнерів. І приплив грошей в економіку від провідних фінансових інститутів світу зійде нанівець. «Відтермінування Європа і США більш давати не будуть», – говорить Колодюк.

При такому результаті подій припиниться і співпрацю з МВФ. А це означає дефолт. У цьому році на обслуговування боргів уряд виділив 400 млрд грн, але пік виплат за зовнішніми позиками доведеться на 2020 рік. Без допомоги фонду з цим навантаженням економіка країни не впорається.

«Якщо трапиться дефолт, то ми цілком можемо отримати криза а-ля 2008 року: перше – впаде курс, друге – почнеться паніка. А далі – інфляція і всі інші процеси », – впевнений Фурса.

І це, як підкреслює аналітик, ще позитивний сценарій, який спирається на припущення, що зі світовою економікою все буде в порядку. В іншому випадку Україна чекає повна катастрофа.

Резюме

Зеленський достроково залишає посаду глави держави. Економіка летить в дефолт. В країні повторюється ситуація перших пост-майданних тижнів, коли влада опиняється в руках більшості у Верховній Раді, а відносна стабільність з’являється лише з обранням нового президента.

Позитивний сценарій – «Слуга народу-4»

Головне. Експерти не виключають, що Володимир Зеленський може виявитися ефективним і рішучим реформатором.

«Я знаю його по гігантської працездатності. Він порядна людина і тримає слово – його мотивація приходу у владу не для того, щоб стати мільярдером », – пояснює Олександр Соколовський, власник групи компаній Текстиль Контакт.

Зовнішня політика. Зеленському вдається домовитися з Заходом про нову і більш розширеної підтримки в протистоянні з Росією.

Внутрішня політика. При позитивному сценарії новообраний президент встигає розпустити парламент в перші тижні свого перебування на Банковій.

Зеленський запускає програму «народних законопроектів» і на дострокових виборах вже в лету отримує стійку більшість голосів в Раді.

Далі новий президент формує лояльне уряд з підключенням іноземних фахівців і людей, що користуються довірою США. Спираючись на легітимність президента, ці нові менеджери проводять ряд важливих реформ, наприклад, детінізацію економіки, заходи щодо підвищення інвестиційної привабливості.

Ніяких особливих «преференцій» від влади Коломойський і Ко не отримують, продовжуючи своїми силами вести судові тяжби навколо справи Приватбанку.

Економіка. На хвилі перших успіхів президента, на думку економіста Монина, в країну можуть піти інвестиції. Та й ціни на сировинні товари збільшаться, тому вже до третього кварталу 2019 го можна буде очікувати відновлення зростання економіки.

«Якщо парламент проведе запуск податку на виведений капітал з 2020 року, то можна буде очікувати початку прискорення зростання економіки. Ну, а успішна робота команди Зеленського на антикорупційному фронті спровокує прихід іноземних інвестицій, що стане запорукою розквіту для економічних показників », – говорить експерт.

На думку Фурси, в загашнику Зеленського – в його програмі – є варте рішення: створити Службу фінансових розслідувань, яка відбере у силових структур економічну сферу діяльності. Одне це стане позитивним сигналом для бізнесу. «Це було б реальним досягненням, яке можна буде сміливо назвати проривом», – вважає експерт.

Резюме

Навіть позитивний сценарій не означає, що Зеленський буде користуватися високою підтримкою в суспільстві.

За даними останнього соцопитування КМІС, основні вимоги респондентів до нового президента виглядають так: 39,1% українців хочуть зниження тарифів на комунальні послуги, 35,5% – зняти недоторканність з депутатів, суддів, президента, ще 32,4% – почати або прискорити розслідування найбільш резонансних корупційних злочинів. При цьому Зеленський, будучи президентом, зможе виконати другу вимогу, і лише частково – останнім. Перше ж лежить поза ним можливостей.

З цієї причини шоумену, який став главою держави, доведеться сильно попрацювати, щоб досидіти в кріслі всі п’ять років каденції.
«Зеленський буде робити акцент на комунікації з населенням. Це буде його фішка – постійні прямі ефіри в соцмережах, розмови по душам, – упевнений політолог Фесенко. – Йому важливо буде показати кілька посадок і підтвердити зростання рівня життя, щоб утриматися на плаву ».