Таємниця феномену: Чому могили світяться

Таємниця феномену: Чому могили світяться

Світіння над могилами – дивовижний феномен, що виникає над свіжими похованнями. З давніх років до сучасності загадкове явище продовжує викликати забобонний жах і обростає все новими і новими легендами. Що з наукової точки зору провокує таємниче світіння?

Трохи історії

Природне явище отримало назву болотні вогні. В одних випадках, феномен являє собою світіння самої землі на поверхні поховання, в інших випадках, вогні з’являються над могилою на висоті піднятої руки, у вигляді кулі або полум’я свічки.

Різниться також колір світіння. Дослідники відзначають білий, блакитний, зелений і жовтий відтінок полум’я, без утворення диму.

У Західній Європі такі вогники називали душами людей, які загинули насильницькою смертю. Жителі вірили, що нещасні люди не змогли знайти шлях в загробний світ і тепер поневіряються серед живих людей, поступово згасаючи і розчиняючись в навколишньому світі. Хоча вони не несли в собі ніякої небезпеки, зустріти такі душі вважалося поганою прикметою.

У слов’янській міфології такі вогники називали блудничками. Це були душі грішників, нехрещених дітей та людей, які не поховані належним чином. Західні слов’яни обходили їх стороною, вірячи, що неспокійні душі намагаються нашкодити живим, заводячи їх в непрохідні болота і захоплюючи на смерть.

Східні слов’яни, навпаки, намагалися запам’ятати місце розташування вогників, щоб прийти туди вранці. Тут люди вірили, що вогники з’являються лише там, де заритий цінний скарб. Були поширені уявлення, що якщо поводитися з вогниками ввічливо, помолитися за їхні душі і дати їм шматок хліба, то вони відкриють свій секрет, а потім вкажуть дорогу додому.

Захиститися від грішних душ передбачалося за допомогою хреста. Поляки, для більшої певності, виголошували замовляння, чехи – бризкали святою водою, а українці метали в вогні деталі свого одягу.

У Великобританії болотні вогні називають вогнями Марфа, В Австралії Мін-Мін, в різних штатах США – вогнями Мако, Хорнет, Саратога і т.д.

Фізика феномена

Розгледіти болотні вогні можна лише вночі. Як вже зрозуміло з назви, з’являються вони не тільки на кладовищах, але і на болотах, полях, луках і навіть над водою.

Розгадка криється в самозайманні продуктів розкладання органічних сполук – займанні газів, утворених при гнитті тваринних і рослинних організмів (білків і амінокислот).

при розкладанні організму його білкові сполуки розщеплюються до вільних амінокислот. Подальший розпад амінокислот на іони супроводжується утворенням газів – метану, вуглекислого газу, сірководню, летючих меркаптановихї похідних, а також, в малих кількостях, фосфіну (фосфід водню у вигляді безбарвного газу) і дифосфін (сполуки фосфору з воднем у вигляді рідини). Так ось, дифосфін має властивість самозайматися при кімнатній температурі. Запалавши, він запускає реакцію окислення газу фосфіну, який теж займається. Ці процеси видно лише в темряві і спостерігаються як світіння.

Однак є одна дуже важлива умова. Справа в тому, що будь-який патологоанатом підтвердить – мертві ніколи не світяться. Кількість фосфору в тілі настільки мала, що спровокувати світіння воно не може. Сторожі на кладовищах підтвердять, болотне світіння явище дуже рідкісне і з’являється трохи частіше, ніж ніколи. Багато з них взагалі з цим не стикалися. Якби кожна свіжа могила світилася, то це було б, дійсно, неймовірне видовище. У чому ж тут справа?

Як вважають дослідники, при розкладанні амінокислот під землею, в відсутності повітря, фосфін НЕ випаровується, а накопичується. Знайшовши лазівку, ця маса виходить одночасно, де вступаючи в зіткнення з повітрям, тут же запалюється. Таким чином, для появи вогника потрібні особливі умови.

Інші версії

Біолог Валентина Астахова вважає, що горить не фосфор, а метан. Правда, температура його самозаймання досягає 538 градусів, тому причина його загоряння ще незрозуміла.

Австралійський вчений Джек Петтігрю пояснює явище, як оптичний обман, спровокований фарами автомобіля. Правда, фахівець випускає з уваги, що в давнину автомобілів ще не було, а болотні вогні все одно бачили.

Існують припущення, що болотні вогні це біолюмінесценція – світіння грибів, світлячків або якихось інших організмів. Є люди, які кажуть про вогні, як про радіоактивні опади. Як би там не було, болотні вогні – феномен дуже рідкісний і до кінця ще не вивчений.