Сон рябої кобили. Або 19 міфів з підручників історії, в які ми й досі віримо

Сон рябої кобили. Або 19 міфів з підручників історії, в які ми й досі віримо

Завдяки ефекту уявної правди ми часто опиняємось в полоні у брехні, і світова історія не виняток. Багато що з того, чого нас навчали в школі, виявилося обманом.

Про це пише Екоінвест із посиланням наadme.

Тутка руйнує історичні міфи і відкриває правдиву історію для вас. Тримайтеся міцніше, ми починаємо.

Міф №19. Греки подарували троянського коня, щоб захопити Трою

Правда: метою дійсно було захоплення Трої, але, на жаль, підступного дару данайців не існувало. Замість нього греки придумали унікальний механізм для облоги, що віддалено нагадував коня. Він і допоміг їм зруйнувати стіну і прорватися в місто.

Міф №18. Архімед відкрив свій закон, лежачи у ванні

Правда: насправді вода, витіснена з ванни, нічого не говорить про знамениту виштовхувальну силу, відкриту Архімедом. Цей спосіб дозволяє виміряти лише об’єм. Хоча не виключено, що водні процедури Архімеда все ж таки надихнули.

Міф №17. Менделєєв побачив періодичну таблицю хімічних елементів уві сні

Правда: вчений сам спростував цю легенду і сказав таке: «Я над нею десь біля 20 років думав, а ви думаєте: сидів і раптом… готово». А історією про сон розважав своїх студентів соратник Менделєєва        А. А. Іностранцев.

Міф №16. Клеопатра була родом з Єгипту

Правда: знаменита цариця Єгипту була грецького походження. Клеопатра народилася в Олександрії. Вона нащадок династії Птолемеїв, які взяли контроль над Єгиптом після смерті Олександра Великого. До речі, Клеопатра стала першою в історії сім’ї, хто вивчив єгипетську мову.

Міф №15. Піраміди були побудовані рабами

Правда: знайдено переконливі докази, що величні усипальниці фараонів будували не раби і не євреї, а вільні наймані люди і навіть професіонали будівельного мистецтва.

Міф №14. Діоген жив у бочці

Правда: насправді Діоген не міг жити в бочці, адже стародавні греки просто не вміли їх робити. Жив він в піфосі – великій глиняній посудині, в якій зберігали олію, вино або чинили поховання людей.

Міф №13. Піратами ставали лише чоловіки

Правда: жінка на кораблі дійсно до біди, але тільки якщо вона… пірат! Дивно, але чоловіки були не єдиними, хто летів  водними просторами і шукав скарби. Гідну конкуренцію складали і жінки, так само смертоносні та фрівольні, як їх колеги-чоловіки.

Міф №12. Аборигени з’їли капітана Кука

Правда: Джеймса Кука погубили чутки про вбивство англійцями кількох гавайців і власне неоднозначна поведінка. Все це підштовхнуло аборигенів до початку ворожих дій.

І поки англійці панікували, гавайці вбили Кука імовірно ударом списа в потилицю. Але ніхто його не їв.

Міф №11. Гладіатори завжди вбивали одне одного

Правда: найцінніші бійці коштували великих грошей як навчені артисти, і багато з них жили дуже довго. Аналіз скелетів і надгробних написів свідчить про те, що були гладіатори, які встигали провести більше сотні боїв і жили приблизно 25-30 років, що відповідає середній тривалості життя в тогочасній Римській імперії.

Міф №10. Вікінги носили шоломи з рогами

Правда: в уяві будь-якої людини вікінг постає як потужний бородатий чоловік з рогатим шоломом на голові. Але ще жодна археологічна знахідка не підтвердила, що вікінги були фанатами такої моди.

Насправді шоломи з рогами недостатньо практичні й більш вразливі, тому якщо вікінги їх і одягали, то лише з ритуальною метою, а не в бою.

Міф №9. Лицарі перед хрестовими походами одягали на своїх дружин пояс вірності

Правда: всі знають про такий предмет одягу, як пояс вірності, який повинен був гарантувати вірність коханому. Але насправді їх ніколи не використовували, і всі історії, пов’язані з ними – це міф.

Жіночий пояс – це лише благочестивий символ, тоді як чоловічий схожий скоріше на частину обладунків.

Міф №8. Король Артур був реальною людиною

Правда: Артур ніколи не існував як окрема особистість. Найімовірніше, його ім’я було надано людині, відомій в традиційній історії під іншим псевдонімом. Та й прототипів його безліч.

Міф №7. Моцарта отруїв Сальєрі

Правда: у Сальєрі не було ні мотиву, ні бажання вбивати Моцарта, він був досить відомим і навіть більш успішним, ніж його передбачувана жертва. Тому заздрість, як і вбивство, не може бути. Ще за життя Сальєрі був неодноразово виправданий.

Міф №6. Всі античні статуї білого кольору

Правда: античне мистецтво міцно асоціюється з білим кольором. Дивно, але громадські будівлі та статуї були кольоровими, просто фарби з часом облупилися, адже були мінеральними, а база для них була органічною. Бактерії руйнували органіку, і фарби з часом обсипалися.

Зараз завдяки ультрафіолетовій лампі можна побачити справжні відтінки стародавнього мистецтва.

Міф №5. Вінсент Ван Гог сам відрізав собі вухо

Правда: ця легенда дозволила навіть назвати на його честь синдром, при якому хворий або сам себе оперує, або вимагає зробити певну операцію.

Але Ван Гог не відрізав собі вухо. Він позбувся мочки під час сварки зі своїм колегою Гогеном.

Міф №4. Волт Дісней намалював Міккі Мауса

Правда: було б чудово, але це не так. Міккі намалював найкращий аніматор діснейської студії Аб Айверкса. Але і Волт Дісней вніс свій альтернативний внесок у створення знаменитого персонажа. Коли з’явилися звукові мультфільми, Міккі Маус заговорив його голосом.

Міф №3. Ковбої любили влаштовувати дуелі

Правда: о ці ефектні ковбойські дуелі – спекотний міський полудень, палюче сонце, перекотиполе і… жодного дуелянта навколо – тому що ковбої рідко влаштовували такі видовища. Цей стереотип нам вселили вестерни.

Міф №2. Математика видалили зі списку Нобелівської премії, тому що дружина А. Нобеля зрадила його з математиком

Правда: дивно, але факт: Альфред Нобель ніколи не був одруженим. А Нобелівська премія не присуджується за досягнення в галузі математики, адже вона була визнана абстрактною наукою.

Міф №1. Спартанці скидали слабких немовлят зі скелі

Правда: цей міф був спростований сучасними дослідниками. Згідно з переказами, новонароджених скидали в ущелину Апофети. Проаналізувавши кістки, витягнуті звідти, було встановлено, що останки належали 46 чоловікам у віці 18-35 років. А отже, ні одне немовля не постраждало.