Пазл складається. Україна ініціює термінові консультації з країнами-підписантами Будапештського меморандуму

Пазл складається. Україна ініціює термінові консультації з країнами-підписантами Будапештського меморандуму

Міністерство закордонних справ України звернулося до держав-підписантів Будапештського меморандуму з вимогою проведення термінових консультацій для забезпечення повного дотримання зобов’язань і негайного припинення агресії Росії проти України, пише ua.news.

Як зазначається у заяві зовнішньополітичного відомства, 24 роки тому Україна відмовилася від ядерної зброї в обмін на гарантії безпеки, що були закріплені Великою Британією, Сполученими Штатами Америки та Російською Федерацією у Будапештському Меморандумі у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ). Зокрема, ці держави зобов’язалися утримуватися від загрози силою чи використання сили проти територіальної цілісності або політичної незалежності України.

Держави-гаранти надали зобов’язання, що ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України. Саме ці гарантії уможливили прийняття Верховною Радою України Закону України про ратифікацію ДНЯЗ.

25 листопада 2018 року Російська Федерація здійснила черговий акт збройної агресії проти України шляхом збройного нападу на кораблі Військово-Морських сил України в Чорному морі та Керченській протоці.

«Цей зухвалий та підступний напад є продовженням збройної агресії проти України, розв’язаної Російською Федерацією 20 лютого 2014 року. Україна незмінно розглядає Будапештський меморандум як важливий міжнародний інструмент забезпечення безпеки України і вимагає від Росії повною мірою дотримуватися взятих зобов’язань»

Заява МЗС України

Автори заяви також вважають, що російська агресія і порушення умов відмови України від ядерної зброї підриває міжнародний режим нерозповсюдження і визначатиме майбутнє відносин з країнами, які можуть обрати шлях розробки цього типу озброєння.

Нагадаємо, 25 листопада два артилерійських катери «Бердянськ» і «Нікополь», а також рейдовий буксир «Яни Капу» здійснювали плановий перехід з порту Одеси до Маріуполя. Про перехід російська сторона була заздалегідь проінформована відповідно до міжнародних норм для забезпечення безпеки судноплавства.

Однак поблизу Азовського моря прикордонні катери РФ спочатку протаранили «Яни Капу» і заблокували танкером рух Керченською протокою, а пізніше спецназ ФСБ атакував і захопив кораблі разом з їхніми екіпажами.

За результатами засідання Воєнного кабінету, Верховна Рада прийняла законопроект президента Петра Порошенка про запровадження воєнного стану в 10 областях України та внутрішніх водах Азовського моря на 30 діб – до 26 грудня 2018 року.

Зокрема, у пункті 4 рішення РНБО, МЗС України наказано «звернутися до держав, які підписали Меморандум про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 5 грудня 1994 року, з пропозицією негайно організувати консультації щодо акту збройної агресії Російської Федерації проти України».

Політолог Юрій Шуліпа в інтерв’ю нашому виданню зазначив, що за результатами консультацій у Будапештському форматі, в якості превентивного заходу безпеки, повинно бути прийнято рішення про спільне патрулювання акваторії Азовського і Чорного морів кораблями ВМС України і США, а також конвоювання цивільних суден.