fallback-image

«Негативний вплив та інформаційна пропаганда»

Засоби масової інформації та соціально-орієнтовані спільноти мережі Інтернет здійснюють вагомий вплив на формування суспільної думки. Проте, поширення неповної та недостовірної інформації, деструктивно впливає на суспільство, здійснюючи негативну пропаганду, що розпалює міжнаціональну ворожнечу.

Протягом останнього часу в Україні відбуваються негативні явища, що ставлять під загрозу інформаційну безпеку держави. Останні події свідчать про дії з боку представників деяких громадсько-політичних об’єднань радикальної спрямованості та окремих урядових кіл Російської Федерації налагодити механізми просування «фейкових» повідомлень, спрямованих на ескалацію соціальної напруги в контексті невдоволення широких суспільних верств діями керівництва держави щодо впровадження реформ в соціальній, економічній та правоохоронних сферах, підрив довіри до українського уряду, які спрямовані на необ’єктивне висвітлення окремих подій з метою поширення неправдивих відомостей про те, що дійсно відбувається в державі.

З метою протидії негативному впливу інформаційної пропаганди вітчизняних ЗМІ та соціально-орієнтованих спільнот мережі Інтернет в контексті об’єднання українського суспільства навколо ідеї української державності Радою національної безпеки і оборони України було прийнято Рішення «Про заходи щодо вдосконалення формування та реалізації державної політики у сфері інформаційної безпеки України», яке введено в дію Указом Президента No449/2014 від 01.05.2014. Даним Рішенням передбачено необхідність розроблення комплексу заходів, спрямованих на вдосконалення нормативно-правового забезпечення та попередження й нейтралізації потенційних і реальних загроз національній безпеці в інформаційній сфері, зокрема: розроблення Кабінетом Міністрів України і внесення на розгляд Верховної Ради України законопроекти про внесення змін до деяких законів України щодо протидії інформаційній агресії іноземних держав; розроблення і впровадження комплексних заходів організаційного, інформаційного і роз’яснювального характеру щодо всебічного висвітлення заходів з реалізації державної політики у сфері забезпечення інформаційної безпеки та посилення контролю за додержанням законодавства з питань інформаційно-психологічної та кібернетичної безпеки;вжиття заходів щодо забезпечення поширення у світі об’єктивних відомостей про суспільно-політичну ситуацію в Україні.

Сьогодні, коли негативний вплив інформаційної пропаганди посилився, правова обізнаність, об’єднання українського суспільства навколо ідеї української державності вкрай необхідні. Сприймати інформацію необхідно виважено та усвідомлено, а також здійснювати її аналіз шляхом зіставлення окремих фактів і подій.

Так, у сьогоднішніх реаліях Росія втягнула Україну в інформаційну війну, анексувавши при цьому Крим і захопивши частину Донбасу. Головним об’єктом інформаційної війни є масова свідомість народу. Саме на оволодінні думкою української аудиторії концентрується російський інформаційний вплив. Сучасні інформаційні технології змушують великі групи людей вірити в те, чого насправді не відбувається.

Для інформаційно-уражених регіонів України потрібна інформаційна реабілітація- тривалий процес із комплексом «нежорсткої» контрпропаганди відновлювального характеру.

Крім того, моніторинг, виявлення й супровід інформаційних загроз повинен відбуватися по всій Україні, а не тільки у кризових регіонах. На будь-які соціально-психологічні коливання мусить бути відповідна реакція.

Серед заходів щодо інформаційних обмежень в інформаційному полі, що властиві для будь-якій країні, яка веде бойові дії, слід відзначити:

• створення органу державного регулювання за інформаційними матеріалами в ЗМІ, в інтернеті, в поштових повідомленнях тощо;

• складання переліку засобів масової інформації, що будуть здійснювати діяльність у галузі мовлення, видання та розповсюдження інформаційних матеріалів;

• призупинення діяльності політичних партій, інших громадських організацій у разі порушення ними законодавства щодо ООС;

• використання в інтересах воєнного стану діяльності мобільних операторів, установ поштового зв’язку, видавництв та поліграфічних організацій не залежно від їх форм власності;

• призупинення видачі ліцензій або їх анулювання в разі порушення суб’єктами інформаційної діяльності законодавства щодо ООС та інше.

Також, необхідне своєчасне поточне інформування української й зарубіжної аудиторії. Мається на увазі якомога повне забезпечення інформаційних потреб споживачів українською інформацією з метою зменшення впливу російських джерел на нашу аудиторію.