Не купляйте дрова, якщо  не засвоїли цю інформацію. Як розводять наївних господарів, продаючи порожнечу

Не купляйте дрова, якщо не засвоїли цю інформацію. Як розводять наївних господарів, продаючи порожнечу

Часто купляючи дрова продавці розвішують на вуха наївним покупцям макаронів коли останні намагаються з’ясувати об’єктивну кількість куплених дров.

Начебто і піч у будинку не занадто ненажерлива, і баню три рази на тиждень не топив, а однаково розійшлися. І знову потрібно йти вивчати оголошення на парканах: з’ясовувати, де пропонують ціною поменше, а кількість – побільше.

Кубометри – не літри!

Що в дровах головне? Головна, ясна річ, якість: найкраще – суха береза, гірше за все – мокра осика. Але адже й кількість має значення, та ще яке! А як її визначиш? Адже кубометри – не літри. Замовляєш п’ять кубів крупно колотих дров, привозять, машина вивалює їх купою, і відразу підтягуються сусіди.

– Ну що, Вась, скажи, як гадаєш, є отут п’ять кубів, або обшахрували?

Вася чухає п’ятірнею потилицю, морщить чоло, піднімає очі до неба і, витримавши паузу, твердо говорить:

-Та які п’ять, тут і чотирьох не буде!

Але отут підходить Коля, теж жмуриться на купу й вирікає:

– А я говорю є, у мене око-ватерпас, точно як в аптеці, п’ять кубів, а може, і більше.

На чому збори, не внесши ясності в питання, зазвичай і закінчуються. Скажіть, поклавши руку на серце, якому дачнику не знайома така картина гадання на дров’яній купі?

Але ж насправді є й інші, куди більш надійні способи перевірити, надули вас при покупці дров чи ні.

Обсяг порожнечі

На чому найчастіше возять дрова? Правильно, на старих вантажівках російського виробництва. А про них нам дещо відомо. Обсяг кузова у “53-го” “газону” – 4,8 куб. м. Є й “колгоспна” модифікація з високими бортами, тоді обсяг збільшується майже у 2 рази. Обсяг дров у кузові залежить і від того, як вони покладені. Але скажіть, хоч кому-небудь коли-небудь, привозили акуратно покладені дрова?

У кузові вони майже завжди лежать навалом. Ну, відповідно, і порожнього місця між полінами теж навалом. Однак нічого непереборного для науки в цій потворній купі немає, тому що є спеціальний коефіцієнт і для перерахування обсягу навалу в об’єм складових кубометрів. А залежить він від довжини поліна.

Наприклад, для поліна в 1/4 м поправочний коефіцієнт дорівнює 0,8. А для поліна в 3/4 м – уже 0,73. Що ж ця премудрість означає для тих, хто не занадто сильний у математиці? А те, що 4 кубометри дров середньої довжини 25 см, привезених навалом, після укладання перетворяться на 3,2 куби.

Скільки дров входить у вантажну машину?

А можна вмістити в ГАЗ-53 6 куб. м дров?

Якщо борта високі або якщо завантажувати звичайний кузов з максимальною гіркою, то можна. Коли ж дрова в кузові не накидані, а покладені (хоча це, звичайно, мрії), ті 6 кубів увійдуть у нього без зусиль.

Загалом, щоб правильно оцінити обсяг привезених вам дров, потрібно знати 2 речі: об’єм кузова і спосіб їхнього укладання. Можна прорахувати й обсяг при навантаженні “з гіркою”, розділивши для цього дрова на 2 умовні геометричні фігури: окремо – паралелепіпед кузова по обріз бортів; окремо – гірка, все що вище бортів.

Щоб одержати зразковий обсяг дров, потрібно скласти об’єм обох фігур, який можна одержати шляхом перемножування довжини, висоти й ширини.

Колоті дрова

Зрозуміти скільки колотих дров у кубі досить просто: перемножуємо ширину, довжину, висоту. Отриманий таким чином об’єм називають “складовим” (або складометр дров). Для одержання цифр, максимально наближених до реальних, використовують коефіцієнти, що залежать від типу деревини, розміру дров і т.п. Більшістю продавців у роботі прийнято використовувати середній показник – 0,7.

Куб чурбаків – це скільки?

Ситуація аналогічна описаної вище з виправленням на коефіцієнт, тут він буде 0,6, тому що щільність укладання чурбаків нижча.

Насипний кубометр

Одиниці об’єму непокладених дров, є насипний кубометр. Перше, що потрібно зробити для розрахунку навалених дров, перевести “насипні” куби в “складометри”. Скористайтеся наступною таблицею:

Довжина поліна 0,25 м; 0,33 м; 0,50 м; 0,75 м

Коефіцієнт 0,8; 0,78; 0,75; 0,73