Ми їх не чуємо. Тисячолітні “брязкальця” виявилися ультразвуковими приладами

Ми їх не чуємо. Тисячолітні “брязкальця” виявилися ультразвуковими приладами

У Польщі археологи випробували музичні інструменти, вік яких становить кілька тисяч років, і виявили, що ті здатні видавати ультразвук.

Автор Деним Передельський.

Деякі артефакти добре збереглися. Вчені вирішили випробувати їх, щоб дізнатися, як звучали ці інструменти. Для участі в експерименті були запрошені музикознавці. На подив дослідників виявилося, що стародавні інструменти здатні видавати ультразвук.

“У багатьох середньовічних брязкалець основні частоти їх звуків – ті, що видаються з найбільшою інтенсивністю – знаходяться в діапазоні 18-20 кГц і вище, а значить, вони перевищують межі людського слуху, – каже професор Анна Грущинська-Ціолковська з Інституту систематичного музикознавства Варшавського університету. – Таким чином, ми можемо говорити про специфічний ультразвуку, який видавали ці предмети”.

За її словами, давніші інструменти, наприклад, виготовлені в бронзовому столітті, також видають звуки на дуже високих частотах, але трохи нижче, ніж середньовічні, – близько 7-10 кГц.

Дослідники виявили, що майже всі вивчені древні інструменти здатні звучати на частотах, які людське вухо не сприймає.

“Це спостереження здивувало нас, – каже Грущинська-Ціолковська. – Звук цих інструментів, особливо тихих брязкалець, здається нам непривабливим. Але виявляється, що єдина причина – це обмеженість нашого слуху. Ми просто не чуємо ці звуки повністю. Ми припускаємо, що творці інструментів домагалися досягнення саме цього конкретного звучання”.

Вона додала, що це відкриття породило ряд нових запитань. Зокрема, під сумнів поставлено гіпотеза про те, що стародавні брязкальця були музичними інструментами. Можливо, вони були призначені для чогось іншого.

“Сьогодні ми не в змозі точно визначити їх функцію, – говорить Грущинська-Ціолковська. – Це стане предметом наших подальших досліджень. Можливо, ці предмети якимось чином були пов’язані з тваринним світом, оскільки виявлені нами частоти чують багато тварин”.