Магадан-11 (Гудим) – одна із найлегендарніших секретних баз, покинутих СРСР

Магадан-11 (Гудим) – одна із найлегендарніших секретних баз, покинутих СРСР

Серед цікавих міст, які стали покинутими є унікальне місто-привид під назвою Гудим. Вона вважається однією з найкрутіших занедбаних баз, адже розташована дуже близько до США і на своєму бойовому чергуванні мала чергові ракети, які покривали практично всю Аляску і багато частин Америки.

Відомо, що майбутнього у Магадана-11 абсолютно немає і сюди навіть не ходить транспорт. Даваймо поговоримо про це легендарне ракетне містечко, яке стало примарою.

Місто стратегій

Ще за часів Сталіна з’явилися перші ідеї будівництва бази, яка б захищала північні частини СРСР від ядерної війни з США. Але ось через жорстоку погоду це не вдалвалося, а лише в 58-му році з розвитком технологій така ідея змогла реалізуватися.

На аеродромі, що знаходяться в Гудимі, розмістили легендарні ракети дальньої дії ТУ-16. Недалеко від нього активно будували підземні сховища для ракет і боєголовок.

Саме для того, щоб розвивати і охороняти ракети, необхідно було створити житлове, закрите місто з розвиненою інфраструктурою. Гудим – місто, яке стало відомим і названим на честь його будівельника. Офіційною назвою цього містечка стало Магадан – 11, а в деяких документах його називали Анадир-1.

Вже на початку сімдесятих місто почало активно функціонувати, а жителів в містечку нараховувалося близько 5 тисяч. Для хорошого життя в цьому місті були створені школа, парк, лікарня, а також торговий центр.

А раптом ядерна війна?

База з легендарними балістичними ракетами розташовувалася всього лише в 200 км від Америки. Ця база мала тунелі, що йдуть практично на кілометр в довжину. Ця база була повністю захищена від ядерних ударів, мала автономну електрику, а також залізницю поруч. Броньовані двері, вагою понад сорок тонн закривалися практично дві хвилини.

Оснащення цієї бази було поступовим і з розвитком технологій. Ракети привозили повітряним шляхом, а пізніше за допомогою спеціальних вагонів. Спеціальні шасі переводили ракети в бойову готовність. Стартовий комплекс з ракетою мав дальність ураження в 5000 кілометрів. Погодьтеся, така база була дуже хорошим “ядерним щитом”, а США неабияк нервували, коли дізналися про настільки наближену загрозу з боку СРСР.

Чому місто стало занедбаним?

В кінці 90-х президенти США і СРСР підписали договір про ліквідацію баз ракет малої і середньої дистанції. Ракетні комплекси, які перебували в Гудимі також було необхідно знищити і ліквідувати. Уже в 92-му році базу почали розформовувати. Ще близько 10 років військові залишалися на базі для її охорони. Всіх жителів переселили в Саратов, а саме місто закрили.

Порожні будинки з роками стали зів’ялими, а також розкраденими руками сусідніх жителів. Але незважаючи на це, місто дуже люблять туристи, які із задоволенням відвідують цю занедбану базу. Хоч побачити тут можна виняткову розруху, але це приваблює сталкерів і любителів побачити щось “радянське” і страхітливе. Деякі сміливці часто влаштовують тут рольові спектаклі або ж фотосесії. Поки що це місто годиться лиш для. А життя в нього не повернеться скоріш за все ніколи.