Lanz Bulldog. Трактор з нафтовим двигуном. Чому цього “динозавра” випускали аж до 1960-х років

Lanz Bulldog. Трактор з нафтовим двигуном. Чому цього “динозавра” випускали аж до 1960-х років

Ланц Бульдог. Дуже ймовірно, що назва цього німецького трактора вам мало про що говорить, більшість про таке чудо техніки чують вперше. Хоча, навіть в наші дні в Європі невеликі колісні трактори в народі за звичкою звуться «бульдогами».

Але саме Lanz Bulldog D9506 – трактор унікальний, який пережив відразу кілька епох.

Найперші версії цього трактора з’явилися в 1921 році, і вже на той момент його конструкцію можна було назвати застарілою. Вся проблема криється в двигуні.

Однопоршневий 10-літровий (це не помилка, все саме так) мотор з калильним запалюванням при ідеальних умовах можна було завести хвилин за 15. У морозну сиру погоду буде дуже добре, якщо цього звіра вдасться завести за годину.

Перша версія трактора на нафтовому двигуні

Величезний чавунний поршень рухався горизонтально і при роботі мотора створював сильні вібрації. Дим з труби валив такий, що заздрили паровози, а сучасних екологів при його вигляді масово розбивав би параліч. Всяких там екологічних норм тоді ще не було потреби винаходити.

Це так званий «нафтовий мотор», в той час він ще застосовувався на різних стаціонарних установках, типу водокачок, генераторів і приводів різного фабричного обладнання, але на транспорті він був рідкістю.

Примітно, що всі його мінуси переважував один значний плюс – мотор міг працювати на будь-якому рідкому паливі типу сирої нафти, паливного мазуту, переробі і навіть рослинному маслі. Само собою, він працює на будь-якому дизельному паливі і гасі. Так що «Ланц Бульдог» для Німеччини, розореної Першою світовою, був хорошим виходом, адже бензин і гас в країні були на вагу золота. А поля орати чимось треба.

Для запуску двигуна насамперед треба було розігріти калильним куля.1 з 2

Робилося це паяльною лампою. Після того як куля була досить розжарена, треба було вручну крутити масивний маховик, примовляючи різні заклинання, і чекати поки мотор «схопить». На це могло піти до першої години часу, все залежало від температури повітря і якості палива. Для полегшення пуску передбачений насос і форсунка в калильній камері.

Коли двигун починав пихкати стійко, паяльну лампу прибирали, температура калильної кулі вже підтримувалася за рахунок роботи самого мотора. Масивні маховики потрібні для згладжування вібрації, і штовхання поршня в сторону головки. З лівого боку від шківа на маховику йде ремінь приводу вентилятора і динамо-машини від якої працювали фари.

Двигун водяного охолодження, радіатори у вигляді окремих секцій. Потужність мотора варіювалася від 15 до 55 кінських сил, він з низькими обертами, 500-650 об / хв.1 з 2

Коробка передач трьохскоросна з демультиплікатором, сумарно було 6 передач переднього ходу й дві – заднього. Діапазон швидкостей від 3.5 до 16.5 км / год.

До середини 1930-х здавалося, що дні цієї архаїчної машини полічені, але початок нового божевілля, що спричинило за собою знову-таки гострий дефіцит палива, дало трактору в буквальному сенсі друге життя. Тепер ще й у вигляді швидкісної версії – тягача для буксирування різних причепів і озброєнь.

Після Другої світової виробництво «Бульдога» не припинився, питання всеядного транспорту було актуальним і в Німеччині і в цілому в Європі, тому в деяких країнах починається локалізована збірка стародавнього архаїчного трактора. У Бельгії, Іспанії, Франції, Польщі їх збирали під різними назвами, більш того, навіть в Австралії деякий час випускали цей апарат під місцевою назвою KL Bulldog.

Зовні машини не сильно відрізнялися одна від одної, десь могли ставити кабіну, десь немає, були гусеничні версії, могли встановлювати електростартер і спеціальний пальник для полегшення запуску, але принцип роботи трактора був все таким же, як в далекому 1921 році.

Завершилося виробництво легендарного «Бульдога» лише в 1959 році сумарним тиражем понад 200 тис. Примірників. Приблизно в той же час компанію Lanz купив американський виробник сільгосптехніки John Deere, деякий час використовував цей бренд.

На полях ці трактора зустрічалися навіть в 1980-х, в країнах Латинської Америки, куди вони по всій видимості теж поставлялися.

В наші дні Lanz Bulldog можна побачити на численних сільськогосподарських виставках в країнах Європи, де він привертає до себе масу цікавих поглядів, особливо в процесі запуску.

Здається, зараз побачити в роботі калильний «нафтовий» двигун – все рівно, що побачити живого динозавра пішовши в ліс по гриби.