Крута колекція сходів для дерев’яного будинку

Крута колекція сходів для дерев’яного будинку

Красиві і зручні сходи – далеко не остання справа в приватному будинку. При цьому дорогі вироби з художнім різьбленням або куванням, мармуровими сходами та іншими шедеврами можуть собі дозволити далеко не всі.

Тай зрештою суть не в ціні, чи впишуться вони в інтер’єр, більше того, маючи достатньо коштів із дерева можна зробити шедеври такого рівня, що мармур і інші наддорогі матеріали тихенко стоятимуть в стороні.

Отже, ідея перша – у Вас є в наявності стовбур (колода) діаметром від 25 см і довжиною не менше 3 … 3,5 м. Це, по суті, готовий косоур для сходів – в ньому необхідно лише за допомогою ланцюгової пилки або іншого відповідного інструменту вирізати кутові зарубки для кріплення сходинок.

Зверніть увагу – тут у яксті ступенів використані трапецієподібні дошки з масиву. Така форма обрана, оскільки кут нахилу сходів не дуже комфортний, а ширина ступенів недостатньо велика для зручного пересування – тому обраний тип сходів “гусячий крок”, він же “самба”.

Якщо колода попалося зігнута – теж нічого страшного, можна зробити сходи з невеликим спіральним вигином.

Швидше навіть це виходить не вигин, а забіжні щаблі. Але тут все залежить від ступеня вигину стовбура.

Важливо: товщина ступенів з масиву повинна бути не менше 40 мм, глибина врубки в стовбур – не більше чверті, в крайньому випадку третини, його діаметра! Інакше міцність конструкції буде під питанням.


Ось тут, наприклад, навантаження на косоур виходить досить велике. Для дубової деревини – прийнятно, для сосни або ялиці – краще зменшити глибину зарубок під щаблі

Вирішити питання з міцністю безпосередньо ступенів можна, використовуючи не дошки, а половинки колоди. Звичайно, вага виробу буде солідною – але якщо сходи проектується на стадії будівництва будинку, це навантаження можна відразу ж закласти в розрахунки.

Зрозуміло, косоур – косоури – під такі ступені необхідно робити посиленими. Краще використовувати дві балки, щоб навантаження розподілялося більш рівномірною, тоді перетину або діаметра косоура в 20 … 25 см буде більш ніж достатньо.

Можна також використовувати не половинки, а цілісні фрагменти колоди з випиляними площинами.

Виступаючі з боків ділянки стануть хорошою опорою для перил, але вага конструкції ще збільшиться.

Половини колоди або ж колоди, стесані (спиляні) з двох сторін до отримання опорних площин можна використовувати і для консольних сходів. Але з урахуванням міцності дерева на вигин в стіну доведеться вмуровувати – з обов’язковим жорстким закріпленням – не менше п’ятої частини довжини ступені, а краще чверті.

Втім, установка однієї-двох додаткових опор з металу або дерева допоможе правильніше розподілити навантаження і зніме частину впливу зі стіни.

Досить цікавий варіант – використання стовбура дерева (природно, окорованого і обробленого) і ступенів з масиву для створення гвинтових сходів.

Для кріплення ступенів використовуються стрижні круглого перетину, які наскрізь проходять через центральний стовп і ступені з масиву або ж заходять в ступені з торця не менше ніж на половину їх ширини.

Також успішно стовбури і гілки застосовуються для додаткових стійок, опор перил, огорожі сходів. Важливо підібрати відповідний дизайн і як слід підготувати матеріал.