Хочете гарний урожай винограду? Обрізайте його взимку

Хочете гарний урожай винограду? Обрізайте його взимку

12 місяців на рік, саме стільки працює виноградар, який переживає за врожай і майбутнє вино.

Виноградарство – праця, яка не має вихідних, святкових днів,  канікул.   

Так, виноград не дає відпочинку  і взимку! І в зимові холоди й у період, коли люди відходять від одних свят і готуються до інших, робота теж кипить! Саме  з лютого місяця триває зимова обрізка лози.

Що дає обрізка  винограду взимку?

Відомо, що запас поживних речовин, які відкладаються в багаторічних стеблах виноградної лози восени, має великий вплив на підвищення врожайності та якості винограду. Під  час весняної обрізки, коли земля  на глибині 50-60 см прогрівається до + 10 С, починається рух поживних речовин від кореневої системи до однорічної лози. Через це відбувається так званий “плач лози”, під час якого на початку вегетації кущ може втратити від 3 до 10 л пасоки, а це велика кількість поживних речовин, необхідних для життєдіяльності рослинного організму, що в свою чергу відбивається на врожайності та якості винограду.

Виноград потрібно обрізати в зимовий період, коли рослина “спить” і не відбувається ніякого “плачу”, внаслідок чого ми виграємо в якості та кількості врожаю.

Обрізка залежить від віку винограду, його сорту, густоти  насаджень, сили росту, типу опори й  агротехніки, що застосовується.

— Головне, встигнути з цим до весняного сокоруху та врахувати кут зрізу: він повинен бути косим та спрямованим убік нижче вічка. Це важливо, аби сік не зіпсував його, коли лоза «плакатиме».

Також важливо перед обрізкою оглянути кожен кущ та залишити тільки здорові, розвинені гілки, а товсті, тонкі та із укороченими міжвузлями варто видаляти.

Доброго врожаю можна чекати з виноградної лози, якщо видалити дві третини пагонів

Є такі види обрізання винограду:

Коротке, коли залишають до чотирьох бруньок. Такий вид обрізки здійснюють найчастіше у молодих виноградниках, адже воно сприяє активному росту пагонів.

Середнє, коли на лозі достатньо 5-10 бруньок, потрiбне для формування плодової лози. Цей варiант чи не найпопулярнiший.

Довге обрiзання, коли залишають понад 10 бруньок, його найчастіше застосовують на альтанкових виноградниках.  

Щодо зимової обрізки, то це нешкідливо, адже до настання весни зрізи встигають запробкуватися. Однак, обов’язково треба зважати на погодні умови, зокрема, температура повітря повинна бути не нижчою -5°С.

Обрізані гілки не потрібно викидати, з них можна заготовити саджанці — 40-сантиметрові пагінці, на яких 3-5 бруньок. Аби живці добре прийнялися, далі висаджують їх у горщики. Через місяць, як проростуть, — у відкритий ґрунт.