Карти, яких не повинно бути: Невже Антарктида до XVI століття була без крижаного покриву?

Карти, яких не повинно бути: Невже Антарктида до XVI століття була без крижаного покриву?

В мережі була оприлюднена карта із атласу 1555 року, яку опублікував Національний архів Франції. 

А й справді! Антарктида на цій карті зелена, як і інші материки, на ній зображені річки. На правій частині карти Антарктида практично з’єднується з Євразією.

Офіційна версія, говорить наче Антарктида була відкрита в 1820 році. Але яким чином люди 16 століття нанесли її на карту. Більше того на час створення карти там не було крижаного панцира! “Як же так?” . Давайте спробуємо розібратися в цьому питанні.

Ще одна карта із того атласу 1555 року. На ній Антарктида без льоду теж є.

Розгадка виявилася набагато простішою, ніж ми думаємо

За бажання ви теж можете погортати цей атлас тут. У ньому більше ста сторінок.

Займаючись пошуками вам може трапитись ще кілька старовинних карт, на яких теж зображена Антарктида, і теж без льоду.

Обриси континенту на різних картах відрізнялися не дуже сильно. А ось рельєф земної поверхні зовсім різним. Трапляється навіть ось така карта, на якій зовсім не було річок, а вся поверхня материка вкрита гірськими грядами.

Карта 1593 року

Але що найцікавіше, у назві континенту на різних картах майже завжди фігурувало слово Australis , хоча Австралія тоді ще не була відкрита.

Виявляється, що ще в античні часи тодішніх географів склалося стійке уявлення про те, що десь навколо Південного полюса повинен існувати величезний материк, який “врівноважує” велику кількість суші в Північній півкулі. А якби не було там цього материка, Земля б просто перекинулася б.

Карта Абрахама Ортелія 1589

А називали цей материк або Terra Australis, що в перекладі з латини означає “Південна земля”, або Terra Australis Incognita – “Невідома південна земля”, або Terra Australis Nondum Cognita – “Південна земля, ще не відома”.

Одну з перших карт із зображенням “Невідомої південної землі” створив ще у 2 столітті нашої ери Птолемей. А 1770 року британський географ Александер Далрімпл написав працю, в якій наводив докази того, що на Південному континенті проживає не менше 50 мільйонів людей!

Карта, що зображує частину Південної Землі з атласу 1555 року. 

І лише після другого навколосвітнього плавання Джеймса Кука у 1772-1774 роках Terra Australis Incognita перестали зображати на картах. Кук тоді практично впритул підійшов до Антарктиди, але не зміг пробитися крізь льоди, а після повернення заявив, що якщо Південний континент і існує, то поблизу самого полюса, і тому ніякої цінності не становить.

Після цього назва Australis виявилася “вільною” і англійський мореплавець Метью Фліндерс запропонував називати Австралією Нову Голландію – так тоді називався той материк.

А покриту льодами та снігом Антарктиду лише 1820 року відкрила експедиція під керівництвом Фаддея Беллінсгаузена та Михайла Лазарєва.