Як так вийшло, що ножі первісних людей були у 20 разів гостріші сучасних скальпелів? Пояснення

Як так вийшло, що ножі первісних людей були у 20 разів гостріші сучасних скальпелів? Пояснення

Популярна думка, що знаряддя первісної людини мала обмежені можливості. Куди їм до лез із сучасної сталі! Та й навіщо людині-мавпі тієї далекої епохи гострий ніж? Обійдеться кийком або примітивною сокирою. Так думає більшість людей, які мають віддалені відомості про палеоліт. Однак все не так просто, і в цьому варто розібратися.

Мало хто з нас знають, що 40 тис. Років тому люди виготовляли знаряддя праці з особливого скла-каменю. Зверніть увагу, що в склад цих каменів входив кремінь або обсидіан. Цікавий другий матеріал, який представляє собою унікальну магматичну гірську породу. Простіше кажучи, це один з підвидів вулканічного скла.

Стародавні люди били по скло-каменю, щоб отримати гострі відколи. Такі пластини мали різну довжину, але вона не перевищувала пару десятків см. Однак нас мало цікавить сама технологія виготовлення кам’яного ножа. Його властивості набагато цікавіші для дослідження.

Які асоціації з гострими предметами зі сталі відразу виникають в свідомості? В цьому випадку медичний скальпель, Дамаський ніж і самурайський меч увійдуть до трійки лідерів. І чомусь в цей список не потрапить кам’яний ніж древніх людей. І знаєте, навіть дуже даремно!

Можна сміливо закінчити роздуми, списати все на специфіку заточки сталі і каменю на користь останнього матеріалу. Але ж древні люди обсидіан і не заточували таким чином. Подібна гіпотеза не витримує критики. Слід шукати розгадку в інших особливостях ножа з вулканічного скла.

Проведемо невеликий порівняльний аналіз між зброєю давнини і скальпелем в мікрохірургії. Висновки вражають. Край леза у першого предмета в 8 (в деяких випадках в 20) разів тонше, ніж у другого. По твердості обсидіан поступається алмазу, який з легкістю ріже скло. Однак він здатний дряпати скло і сталь.

Кам’яний древній ніж однозначно твердіше і гостріше сучасних сталевих виробів. Але його крихкість варто віднести до недоліків матеріалу. При сильному ударі по ньому ніж прийде в розлетиться. Цей камінь точити заборонено. До того ж сталь служить довго, а древній ніж стає тупим в найкоротші терміни.

У зв’язку із такими властивостями каменю, гострі інструменти із нього можна вважати його виробом на кількаразове користування. А отже думка, що знаряддя первісної людини мали обмежені можливості, – доведений факт.