Як добути золото з техніки і радіодеталей

Як добути золото з техніки і радіодеталей

Кажуть, золото зростає. Але де саме – нам не повідомляють. Тому можна спробувати добути його у власному домі із деталей старої електротехніки.

Автор: Гнат Сахаров

Сировина

Золото зустрічається в радянських радіодеталях. Його наносили на мікросхеми, підкладки під провідники в транзисторах, сітки радіоламп, роз’єми. У сучасній техніці теж є золото, але менше.

Старі деталі ще водяться на звалищах в глухих провінція, подорож туди – це буде твій внесок в розвиток внутрішнього туризму. Сам метал можна витягувати двома способами.

Спосіб 1. Витравлювання

Береш посуд з боросилікатного скла без подряпин всередині. Одягаєш протигаз, рукавички і фартух, інакше про результати досвіду дізнаються тільки спадкоємці: при реакції виділяється оксид азоту. Потім йдеш на вулицю.

У посуд наливаєш азотну і соляну кислоти в пропорції 1: 3, вийде «царська горілка». У неї кладеш радіодеталі.

Через кілька годин, коли всі розчиниться, розчин фільтруєш і додаєш гідразин. Від цього золото випадає у вигляді осаду.

Спосіб 2. Електроліз

У посуд з боросилікатного скла наливаєш соляну кислоту і опускаєш туди свинцевий стрижень – це катод. Позолоченою деталі дістанеться роль анода.

Якщо деталі дрібні, їх можна покласти в металеву сітку. Анод з катодом з’єднуєш мідним дротом і пускаєш по ним ток в 12-14 вольт. Кислота швидко помутніє – це випав осад з гідроксиду тривалентного золота.

Переплавлення

Після отримання золотого осаду до нього додаєш буру для поліпшення плавлення і відправляєш в тигель. Отримати хімічно чисте золото навряд чи вийде: після переплавки воно може бути білястим, зеленуватим і навіть синюватим в залежності від домішок.