“Я бачив, як у церквах УПЦ МП в Криму видавали зброю окупантам”, – Рефат Чубаров (ВІДЕО)

“Я бачив, як у церквах УПЦ МП в Криму видавали зброю окупантам”, – Рефат Чубаров (ВІДЕО)

Будь-яка церква, будь-який релігійний центр, на які, безумовно, мають право громадяни України, в тому числі мусульмани, іудеї, католики й інші, – не мають виконувати вказівки з іншої держави.

Чому кримські татари підтримали створення незалежної православної церкви України, підтримку вступу в НАТО та Європейський Союз, про переслідування кримських татар в окупованому Криму та “вироки” у справі Хізб ут-Тахрір, розповів у програмі “Ехо України” на телеканалі “Прямий” народний депутат України, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, передають Патріоти України.

Про здобутки українського православ’я та агресивну релігійну політику Кремля

– Для вас які події були головні у цьому році?

Я щиро вважаю, що найголовніша подія – це те, що наші люди, незважаючи ні на що, витримали цю ситуацію. Я вважаю це передумовою для того, щоб ми перейшли до більш важливіших і необхідних таких дій. Незважаючи ні на що, наші люди тримають на своїх плечах державу українську. Це дуже важливо.

І друге – наскільки у нас є низькі люди. Можливо, пам’ятаєте такого депутата Олену Бондаренко. Вона вчора виступала на одному з московських каналів. І дуже зверхньо казала: “Я б ще розуміла, коли православні обговорюють питання Томосу, питання автокефалії – але чому іудеї, мусульмани, буддисти?” І це дуже зверхньо. Я хотів би сказати, що ця подія автокефалії набагато ширша, ніж релігійне питання… Це питання є для України в ХХ і ХХІ століттях тим, яке буде визначати нашу подальшу дію. Ми нарешті становимося незалежною державою. Питання помісної православної церкви – це є дійсно питання стержневої тієї основи української незалежності.

Я би, можливо, так ще гаряче не говорив би, якщо би я в Криму не бачив, як в церквах УПЦ Московського патріархату в перші дні російського вторгнення зберігалася зброя, туди приходили люди, яких перекидали з Краснодарського краю. Вони там переодягалися в форми і там вони отримували зброю. Це говорить про те, що до того моменту церква православна, яка знаходилася на території України, отримувала прямі вказівки з Москви. Будь-яка церква, будь-який релігійний центр, будь-яке віросповідання, на які, безумовно, мають будь-які громадяни України право, в тому числі мусульмани, іудеї, католики й інші, – вони не мають виконувати вказівки з іншої держави.

Про підтримку кримськими татарами курсу України у НАТО та ЄС

– Коли буде голосування у Верховній Раді за НАТО та Європу, ви будете голосувати “за”?

Дуже з щирим серцем. Можна підняти документи Курултаю кримськотатарського народу. Ми з перших днів нашого становлення були одними з найгарячіших прихильників. Бо ми розуміємо, що наше майбутнє пов’язано з українською державою. Чим слабкіша наша держава, тим менше вірогідності дотримання наших прав. Бо будуть дуже різні залучення. Отже, ми хочемо міцної української держави, тому ми хочемо, щоб Україна була членом НАТО, щоб була захищена… До нас, кримських татар, біда прийшла з боку тієї держави, яка більше всього не хотіла, щоб Україна була членом НАТО – з боку Росії.

Про нинішню трагедію кримськотатарського народу

Це всі знають. Це постійні репресії, переслідування, це тюрми, вироки, це обшуки, напади, насильницькі викрадення. Отже, нічого для нас не змінилося за останні майже п’ять років. І тут, на жаль, ми нічого не змогли цьому протиставити. В тому числі, ми не змогли розглянути питання щодо внесення змін до Конституції України в частині Криму. Але в житті кримських татар в цьому році – це безкінечний перелік трагедій, які відбувалися на індивідуальних рівнях, але вони всі охопили всю кримськотатарську спільноти.

Але ми знаємо одне – ми маємо готувати наших дітей до повернення: починаючи від 4-5 років. Ми намагаємося їх зорганізувати в різні форми, щоб вони не забували, не забували традиції, інші наші звичаї. А те, що стосується молоді – це підготовки в українських і закордонних вузах. При цьому я ще раз хочу сказати: ми всіх людей націлюємо на те, що ми маємо і будемо повертатися.

Буквально два тижні тому Едем Бекіров, 57 років, поїхав до Криму. Він живе постійно в Херсонській області, в селищі Новоолексіївка. Але він дійсно помітна людина, він громадський активіст, незважаючи на те, що в нього ампутована права нога, в нього цукровий діабет, йому встановили чотири шунти в Інституті Амосова. Він поїхав провідати маму. Мамі 78 років. Його взяли на території, яка контролюється російськими окупантами. Його зараз звинувачують в тому, що він в попередній свій приїзд там вже робив закладки вибухівки, тобто зробив схрон.

Про політичні репресії в Криму, кремлівську пропаганду та “справу Хізб ут-Тахрір”

Ми маємо знати про те, що в лютому 2014 року Москва вторгалася в наші доми, на нашу землю зі своїми підходами, зі своїми законами. Ми всі там жили разом. У нас були певні наші правила, наші українські закони. А хтось прийшов і сказав: “Ні, будете по наших законах. От вам паспорти”. “Та ні, почекайте, ми українці, у нас є українські паспорти”. “Ні, тепер ви будете росіянами. Нате паспорти. А якщо незадоволені – виїжджайте… Почекайте, а ви ж якісь там книжки читаєте. У нас є перелік книжок в Росії”. В Україні ніколи не було і не немає переліку книжок, які заборонені для власного читання. Я не кажу, що для продажу, бо там може бути “Mein Kampf” Гітлера чи щось інше. Вони сказали: “У нас є перелік великий, і ви вдома не маєте тримати такі книжки”. І почали вони заходити в наші доми і шукати ці книжки і багато чого.

І ця організація “Хізб ут-Тахрір” – це дійсно одне з таких відгалужень в ісламі. Люди, які сповідують певні свої підходи щодо ісламу. Воно ніколи не те, що не було помічено, але й не звинувачувалося як терористичне. Але росіяни у себе на своїй землі будь-яку групу людей, які не погоджуються з владою, вони одразу їх називають екстремістами.

Цим трьом хлопцям дали по 9 років. Все звинувачення – через трьох свідків утаємничених, “секретных”, як вони кажуть. Все, ось це Росія. Щоб ви просто розуміли. Але чому вони так роблять… що це мусульмани? Для того щоб уникнути тиску міжнародної спільноти про те, що Російська Федерація там цілеспрямовано репресує кримських татар і українців. Це росіяни роблять на першому плані – мусульмани, мусульмани… Щоб був цей стереотип, який є на Заході після відомих вибухів в Парижі і Брюсселі.

Я не закликаю дивитися російські канали, але я сам деякі програми дивлюся, щоб розуміти, як вони зараз намагаються нам принести нові нещастя. Так вони роблять і з Україною. От особливо в останні місяці, як тільки напередодні кардинального вирішення з Томосом, риторика стала просто настільки цинічною і брудною щодо України. Тепер наша влада – це, як мінімум, “так звана влада”. А скоріше всього – “фашистська влада”, “придурки народные депутаты” чи ще щось таке.

Я бачу, що вони роблять з кримськими татарами. Як тільки йде звинувачення у тероризмі, і це піднімається на висоту, я просто знаю, що нам треба чекати нової хвилі репресій. Як тільки починається атака в цілому на Україну з дуже такими брудними наклепами, я розумію, що треба чекати якихось більш трагічних подій.