Грунтові води Землі зникають

Грунтові води Землі зникають

Грунтові води є цінним ресурсом, але до сих пір точно не був відомий їхній обсяг на нашій планеті. Міжнародна група вчених провела дослідження, каталогізували грунтові води за віком, розташуванню і запасами. Про це пише Екоінвест.

Цю роботу гідрологи з різних країн ведуть з 70-х років. До теперішнього часу науковій групі під керівництвом доктора Тома Глісона з Університету Вікторії в Канаді вдалося підвести її підсумки.

Фахівці вивчили близько мільйона вододних; об’єктів дослідження були розділені на два типи: сучасні грунтові води (вони оновлюються протягом декількох років) і більш старі (час оновлення складає століття і тисячоліття).

Згідно з отриманими даними, лише 0,35 млн кубічних кілометрів наявних на Землі джерел підземних вод ставилися до першого типу, тобто були молодше 50 років. А загальна кількість ґрунтових вод оцінюється в 23 млн кубічних кілометрів. Це можна порівняти з 180-метровим шаром води, якби він покривав всю наземну площу нашої планети.

Таке співвідношення кількості «старої» і «молодої» води змушує бити на сполох. Грунтові води, які протягом багатьох десятиліть використовувалися в промисловості і сільському господарстві, можуть містити значні домішки урану і миш’яку. Вони також більш насичені сіллю, ніж океанська вода, і, нарешті, вони практично не відновлюються.

І хоча вони корисні для теоретичних знань про те що відбувалося на Землі древніх у процесах, людство незабаром не зможе використовувати їх повною мірою. А обсяг ґрунтових вод, що залягають на глибині до двох кілометрів від земної поверхні і поновлюються протягом осяжного терміну (наприклад, умовного людського життя), не перевищує 6%. При цьому такий тип води особливо вразливий до кліматичних забруднень і екологічних катастроф.

Найбільший обсяг грунтових вод знаходиться в басейні річки Амазонки, Конго, Індонезії, північній, південній та центральній частинах американського континенту. Найменше – в посушливих регіонах, таких як пустеля Сахара. Швидше за все ресурс грунтових вод виснажується в північній Індії, Пакистані та на півночі Китаю.

Отримані дані дозволять спрогнозувати подальший розвиток ситуації і зрозуміти, коли грунтові води повністю перестануть відновлюватися. Подальші дослідження будуть тривати саме в цьому напрямку.

За матеріалами National Geographic