Горгульї: монстри на сторожі краси. Хто вони насправді?

Горгульї: монстри на сторожі краси. Хто вони насправді?

Це може шокувати, але горгулі, зовсім не загадкові монстри середньовіччя. На жаль і ах, але так прийнято в архітектурі називати виводи ринв в конструкції будівлі.

Романтичним виглядом назвуа обросла з тієї причини, що в готичних будівлях все повинно було бути прекрасно , навіть технічні елементи, які стали оздоблювати скульптурами.

Про це пише Екоінвест за матеріалами Parnas on-line gallery

Основна функція горгульї – стік води з дахів, як протитдія роз’їдання розчину на стінах дощовою водою. Встановлювалися, відповідно, в тих місцях конструкції, де це було необхідно – наприклад, на краю контрфорсів (виступаюча частина стіни або вертикальне ребро) і в кутах веж.

Скульптури, що прикрашають жолоби, могли бути у вигляді звірів, або людей, часом конкретних історичних персонажів. Тільки вигляд у них завжди смішний, адже конструкція передбачала лежаче положення скульптури (гіпертрофованої довжини, щоб вода стікала якнайдалі), але при цьому, воно повинно було добре розрізнятися при погляді знизу-вгору.

Ці елементи оформлення неймовірно цікаві, кого тільки не зустрінеш на кутах архітектурних шедеврів: недбайливі монахи і королі, монстри і домашні тварини, дракони, русалки, василіски, демони і багато хто ще, список величезний. Зустрічалися групи персонажів, об’єднані фрагментом будь-якого біблійного сюжету.

Якщо ж горгулья погано проглядалася, від неї відмовлялись, а просто маскували блоком.

Звичайно, інтерпретація скульптур як «містична варта» характерна більш сучасним позиціям. Але вона насправді існує! Йдеться про їх призначення (крім прикраси труб відводу дощової води) цих чудових створінь, як відлякувачів нечисті від божих місць .

Робилося це, нібито, з ухилом, що будівля вже знаходиться під владою демонів і інших відщепенців темряви робити там нічого, а гарчали з фасаду монстри, на справді, хороші, приручені, але про це нікому знати не дозволено.

Фаворитами жанру є персонажі зі стін Нотр-Дама, але на превеликий жаль, вони теж не мають відношення до Горгульї. Сплеск інтересу до готики в 19 столітті спотворив сприйняття і Горгулею стали називати будь-яких екстер’єрних монстрів середньовічної міфології. Тоді як вони насправді в більшості своїй – химери.

Химери

Химера – поняття, успадковане ще з грецької міфології. У загальному розумінні, це – казковий звір, неіснуючий в природі, по зовнішньому вигляду народжений від разновидових звірів: лева і кози, птахи і риби і т.д, або просто демонічний образ.

Ці пасинки пекла не мали гостро-негативного відтінку, і могли відлякувати лише тих, хто прийшов з поганими намірами. Для інших, вони символізували заступництво сил, тісно пов’язаних з церквою.

Бачиться невелике протиріччя, але химери завжди були частиною екстер’єру , тобто зовнішнього оздоблення храмів, а не внутрішнього, в який їм, як і всієї нечисті, проходу немає.

У будь-якому випадку, масова культура вибрала химер скульптурними символами готики, назвала їх «Горгулья» і вклала нові фантастичні смисли в старі образи. Зараз вони сприймаються не просто правоохоронцями, але могутніми посередниками добра і зла , що охороняють нейтралітет сторін і спостерігають за життям сучасного Парижа з висоти готичних стін, одночасно милі і моторошні.