Дивні малюнки на радянських килимах: Хто їх придумав і що вони означають насправді?

Дивні малюнки на радянських килимах: Хто їх придумав і що вони означають насправді?

Хто з нас в дитинстві не засинав, дивлячись посоловілими очима в килим на стіні, із дивними візерунками? І в цих візерунках завжди можна було розгледіти цілі картини: тварин, людей, обличчя.

Напевно, в кожному радянському будинку був такий килим, і кожна радянська дитина вивчала його орнамент. Мені завжди було цікаво, хто придумував ці малюнки, і що вони насправді означають?

Давайте розберемося.

У пошуках інформації про виробництво килимів, можна натрапити на каталог, за яким в СРСР можна було замовити справжній килим в одній з республік, і навіть з-за кордону!

Каталог цей випущений Внєшпосилторгом. Замовляти у цій організації можна було товари за чеки, якими платили фахівцям, що працювали за кордоном. Так ось, в цьому каталозі досить велика добірка орнаментів з назвою, і зазначенням країни-виробника.

Наприклад, з Азербайджану можна було замовити килими «Казах», «Карабах» і навіть чомусь «Кубу».

Із закордонних можна було вибрати собі болгарський килим або навіть килим з НДР.

Килим з Азербайджану.

Можна було купити килим ручної роботи або машинний. Ясна річ, що вибирати могли далеко не всі, а лише одиниці обраних. Звичайні люди доступу до такого каталогу не мали, і десь якось купити хоч якийсь килим було вже великою удачею. Тому вони і самі часто не знали, з чого він, і про що. А між тим, в каталозі був невеликий опис! Цей опис проливає світло на походження малюнків і їх значення.

Вірменський килим

Так, наприклад, в описі до вірменських килимів йдеться, що «моделі» «Єреван» і «Іджеван» з’явилися після вивчення традиційних вірменських мініатюр.

І головний мотив цих килимів – квітка лотоса, а вже на його стилізованих пелюстках зображували стилізованих тварин, бутони і стебла.

А ось туркменські килими прикрашали ромбами, які називаються «гель». Тобто, всі ці малюнки були традиційними. Їх придумували зовсім не радянські люди (ну або радянські люди брали за основу старовинний орнамент і трохи переробляли).

Причому, класичні національні візерунки брали і для килимів ручної роботи, і для машинних. Так що, навіть, якщо у вас вдома був дуже дешевий синтетичний килим, малюнки на ньому все одно були «з автентичним посланням».

Можна знайти ще кілька значень малюнків, які могли використовуватися в радянських килимах.

Наприклад, дуже часто в центрі знаходився «медальйон», і він символізував сонце. Цікаво, що це спочатку був іранський мотив, який в СРСР теж взяли на озброєння.

Килим з НДР.

А ще на килимах могли зустрічатися нескінченні лінії, які завивали в різні боки, вони називаються еслім, і це перський мотив. Цікаво, що геометричні візерунки теж могли позначати стилізованих тварин або рослини.

Отже, якщо вам ввижалися в дитинстві на килимі біля ліжка собаки на конях, люди, що несуть дерева або танцюючі коти, дуже навіть може бути, вам не ввижалося. Більше того існує велика ймовірність, що ці візерунки певним чином здатні впливати на підсвідомість людини, але достовіної інформації, нажаль, про це у нас немає.