Чому в сніговому будинку тепло і затишно, а в крижаному холодно?

Чому в сніговому будинку тепло і затишно, а в крижаному холодно?

Здавалося б, лід і сніг – просто замерзла на морозі вода, і різниці бути не повинно. Але на практиці різниця колосальна! Стіни, складені з крижаних блоків (такі стіни можна побачити, наприклад, в збудованих взимку крижаних містечках), буквально «дихають холодом». Усередині крижаного будинку і справді можна швидко замерзнути!

Про це пише Екоінвест за матеріалами журналу “Лучик”.

А ось притулок зі снігу, навпаки, виявляється несподівано теплим! Запитайте у хлопчаків, які викопують взимку у великих кучугурах печери – всередині такої печерки цілком навіть затишно і тепло, і навіть якщо на вулиці мороз 20 градусів, в сніговій печері можна сидіти і розповідати різні історії години безперервно…

Ось дані, наведені знаменитим мандрівником В.Г. Воловичем, доктором медичних наук. Під час дослідів в Арктиці при температурі зовнішнього повітря -40 градусів і швидкості вітру 5-7 метрів в секунду всередині снігової печери температура була -5 градусів, а при обігріві таблетками сухого спирту – і зовсім 0 градусів!

Жителі півночі – ескімоси – придумали будувати зі снігу хатини, які називаються «ігла». Данський мандрівник і полярний дослідник Кнуд Расмуссен писав про те, що при наявності достатньої кількості жирових ламп всередині ескімоської ігли такі теплі, що «люди могли ходити напівголими в повне своє задоволення».

У чому ж справа? Чому один і той же матеріал – замерзла вода – має настільки різні властивості? Чому в притулку зі снігу тепло, а в притулку з льоду – холодно?

Секрет полягає в тому, що всередині снігу міститься дуже багато повітря – до 90%. А повітря – це найкращий в світі теплоізоляційний матеріал. Крижана стіна, стикаючись з повітрям хатини, постійно охолоджує його – це справжнісінький природний холодильник; сніжна стіна, навпроти, працює «ковдрою», зберігаючи усередині притулку навіть саме крихітне тепло – наприклад, тепло людського дихання. Саме тому всередині снігової печери температура може бути на 20-30 градусів вище, ніж зовні!

У Швейцарії, в селі Церматт, ентузіастами було навіть побудоване «ігла-село» – пристойних розмірів туристичний комплекс, цілком зроблений зі снігу. Замість номерів в цьому «готелі» гостям пропонують ігли різної місткості, іноді навіть прикрашені крижаними скульптурами. А головна визначна пам’ятка комплексу – гігантська сніжна хатина-ігла, діаметром 12 метрів і висотою 10 метрів. Усередині цієї «сніжної хатинки» спокійно помістилися бар, ресторан і навіть невеликий басейн (див. головне фото)!