Бджола, якій 100 мільйонів років відкрила секрети еволюції

Бджола, якій 100 мільйонів років відкрила секрети еволюції

Бджола з квітковим пилком, застрягла в деревній смолі 100 мільйонів років тому, була ідентифікована дослідником Орегонського університету Джорджем Пойнар і виділена в нове сімейство, рід і вид – Discoscapa apicula.

Скам’янілість середини крейдяного періоду з М’янми розкриває нові факти про первісних бджіл – ключові компоненти історії еволюції і різноманітності квіткових рослин.

Комахи-запилювачі сприяють розмноженню квіткових рослин по всій земній кулі, а також є екологічно важливим фактором, що сприяє біологічному різноманіттю. Бджоли – єдині із запилювачів, хто харчується виключно нектаром і пилком протягом усього життєвого циклу.

Відомо, що бджоли походять від апоідних ос, які є хижаками. Однак мало що відомо про зміни, яких зазнали оси в процесі цього дієтичного переходу.

George Poinar Jr., OSU College of Science

Скам’яніла бджола має спільні риси з сучасними бджолами, включаючи перисті волоски, округлу передньоспинку і пару шпор на задніх кінцівках, а також деякі особливості, властиві апоідним осам, – низько розташовані антенні гнізда і крилові вени. Унікальна риса нового сімейства – це роздвоєна антенна основа.

«Викопні бджолині зразки досить великі, але більшість з них не старше 65 мільйонів років і дуже схожі на сучасних бджіл. Скам’янілості, подібні новій знахідці, можуть розповісти нам про зміни, що відбулися з осами, коли вони стали харчуватися пилком », – зазначили вчені.

Судячи з численних пилкових зерен, бджола «недавно» побувала на одному або декількох квітках. У тому ж бурштині був виявлений 21 жук-тріунгулін, це паразитичні комахи, які чіпляються до бджіл, щоб дістатися до вуликів і поласувати їх їжею. Можливо, саме через паразитів бджола впала в смолу.

Дослідження опубліковане в BioOne Complete.