Амріта: зілля, яке давало  безсмертя і силу богам

Амріта: зілля, яке давало безсмертя і силу богам

Протягом століть люди мріяли про безсмертя. Людство досі в пошуках ліків, які допоможуть нам стати безсмертними. Згідно індійських міфів і легенд, індійська Амріта (буквально: “Не вмер»), напій безсмертя із солодким смаком був здобутий з дна моря.

Посилання на цей чудовий нектар можна знайти не тільки в «Рігведі», найстарішої зі священних книг індуїзму, створеної за кілька століть в другому тисячолітті до нашої ери, але і в буддійської або сикхскій літературі.

Амріта давала безсмертя і силу. Вона могла створювати нових божеств. Забезпечити перемогу в боротьбі з демонами!

У гімнах, улюблений напій Індри, ймовірно, тотожний інший магічний сік – «сома» (напій дів) ведичних часів. Сома, можливо, була попередницею ідеї амріти, але невідомо, як ведичні люди добували сік соми. Проте, є деякі переконливі свідчення того, що це була п’янка речовина, що використовувалося в ритуалах ведичних священиків, щоб увійти в стан трансу.

Передбачалося, що Амріта була основою для пізнішої грецької концепції амброзії, їжі богів у грецькій і римської міфології, використовуваної для досягнення безсмертя.

Амріта – одужала при збовтуванні океану

Відповідно до історії, це був час, коли боги і демони повинні були об’єднати свої сили, щоб збовтати океан до стану молока. Це було необхідно, тому що через великий потоп найдорогоцінніші скарби богів були втрачені в океані.

Серед божественних скарбів була також Амріта, нектар безсмертя. У складному процесі збовтування океану величезна гора використовувалася як палиця, а божественна змія Адішеша використовувалася в якості мотузки обв’язаної навколо палиці.

Багато речей виникли з Молочного океану, і серед них також з’явилася Амріта, яку тримав в чаші божественний лікар Дханвантарі і аватар Вішну. Тепер Амріта опинилася в небезпеці. Асури хотіли вкрасти напій. Щоб уникнути проблеми, богам була потрібна допомога від Вішну, Вищої Істоти і «зберігача» в індуїстській тріаді, в яку також входять Брахма і Шива.

Вішну прийняв вигляд дивовижної дівчини Мохіні, яка успішно відвернула асур. Вона змінила еліксир на алкоголь і повернула дорогоцінну рідину богам.

Таким чином, Амріта залишилося у володінні богів. Проте, один з хитрих демонів, Раху, замаскований під бога, нарешті зміг відчути смак напою. Сонце і місяць попередили Вішну, який негайно відрубав голову Раху, але демон встиг випити еліксиру, тому став безсмертним.

Було надто пізно. З тих пір його голова, відома, як Раху, а його труп – Кету. Частини стали найсильнішими ворогами Сонця і Місяця. Затемнення відбуваються, тому що Раху і кету поглинають Сонце або Місяць.