А ВИ ЗНАЄТЕ, ЩО ЕНЕРГЕТИЧНІ НАПОЇ ДАРУЮТЬ ЗДОРОВУ БАДЬОРІСТЬ, А ЩЕ…

А ВИ ЗНАЄТЕ, ЩО ЕНЕРГЕТИЧНІ НАПОЇ ДАРУЮТЬ ЗДОРОВУ БАДЬОРІСТЬ, А ЩЕ…

Одні його лають і критикують. Інші ним захоплюються і вважають єдиним безпечним засобом, за допомогою якого можна отримати потужний заряд бадьорості. Так чим же насправді є енергетичний напій? Він приносить користь чи це новий різновид наркотику?..

Масовий випуск даного продукту розпочався в середині 1980-х. Але дотепер ніхто не дав однозначної відповіді на наведені вище запитання. Отже, в ситуації доведеться розбиратися самостійно.

«Чарівництво» з давньою історією

Людство тисячоліттями використовує природні стимулятори. Вони покращують самопочуття, піднімають настрій, допомагають заспокоїтися, збільшити фізичний або інтелектуальний потенціал.

Серед традиційних енергетиків — зелений чай, який став культовим напоєм в Китаї та Японії, кава, котрою здавна «заряджалися» на Близькому Сході. Народи Африки активно використовували горіхи кола, що містять кофеїн, жителі Південної Америки — коку й мате. Мешканці Монголії, Далекого Сходу, Сибіру зміцнювали здоров’я женьшенем і елеутерококом.

У наведеному списку немає Європи, але це не означає, що наші пращури обходилися своїми силами. У кожного шанованого лікаря Старого Світу був унікальний збір трав, здатний перетворити звичайну воду на «живу». «Чарівні» рецепти вдосконалювали монахи. Вони продавали свої дивовижні настоянки, але процес їхнього приготування та склад були надійно засекречені.

Сучасні європейські енергетичні напої нерозривно пов’язані з ім’ям австрійця Дітріха Матешича. Відповідно до корпоративної легенди, він спробував щось підбадьорливе в одному із закладів Гонконгу і, повернувшись на батьківщину, створив свій рецепт. Останній став за основу легендарного Red Bull. Назва цього напою сьогодні відома в усьому світі. Навіть у США Red Bull потіснив місцеві марки: йому належить 47% ринку енергетиків.

Найкращі енергетичні напої в Україні

Україна дізналася, що таке енергетики, порівняно недавно. Тільки в новому тисячолітті розпочалася масштабна піар-кампанія з реклами чудодійних засобів. Першою реакцією споживачів було здивування: «Як так? Адже це навіть не алкоголь!». Потім виникла зацікавленість, а за нею настав час дегустації.

На жаль, серйозних досліджень стосовно того, як споживання енергетиків впливає на здоров’я, в нашій країні не проводять. Тому залишається тільки сподіватися, що українці вибудували цивілізовані стосунки з «чарівними» напоями. Адже світовий досвід засвідчує: необмежене вживання цих продуктів може спричинити негативні наслідки.

Які енергетики користуються найбільшим попитом у наших співвітчизників? Напевно, топ-перелік вас не здивує. До трійки лідерів входять:

  1. Red Bull, що очолює аналогічний рейтинг у багатьох країнах. Попри підвищений вміст цукру, кофеїну та таурину, на 100 мл припадає лише 45 ккал. До того ж з’явилися серії без цукру, з фруктовими та ягідними смаками. Дію напою можна порівняти з впливом чашки міцного чаю;
  2. Burn від корпорації Coca-Cola. У баночці напою стільки ж кофеїну, скільки в чашці кави, але «тримає» енергетик вдвічі довше. Виробник від самого початку попереджає про добову норму споживання (не більш як 500 мл) і обмеження. Burn не призначений для дітей, вагітних, людей із високим тиском;
  3. Non Stop. Продукт вітчизняного виробника, що пропонує стимулюючі «нічні» та тонізуючі «денні» напої.

Користь і шкода енергетичних напоїв

Щоб мати уявлення про вплив тонізуючого продукту на організм, необхідно якомога більше про нього дізнатися.

Серед усього розмаїття енергетиків виокремлюють такі види продуктів: вітамінізовані, призначені для спортсменів, стимулятори з високим відсотком кофеїну. Цей поділ досить умовний. Є багато проміжних варіантів, зокрема й алкогольних. Тому перед покупкою продукту обов’язково вивчіть його склад.

Більшість енергетиків містять такі активні речовини:

Таурин

Ця кислота присутня в нашому організмі, але її кількість необхідно постійно поповнювати, вживаючи рибу, м’ясо, горіхи, боби. Таурин бере участь в обмінних процесах, терморегуляції, стимуляції нервової системи. Завдяки даній речовині підвищуються опірність і больовий поріг організму, регулюється вироблення гормонів. Якщо з їжею людина щодня отримує близько 100 мг таурину, то з енергетиком — вп’ятеро більше. Але переживати про передозування не варто: для цього потрібно за добу випити 15 л напою.

Кофеїн

Головне призначення енергетика — стимуляція психіки. Напій знімає втому, сонливість, у результаті чого людина може повноцінно працювати в напруженому режимі. Цей тонізуючий ефект забезпечує кофеїн, що міститься в каві, чаї, горіху кола. У півлітровій банці енергетика в середньому близько 150 мг згаданої вище речовини, в 200 мл кави — 100 мг, але зловживати ні першим, ні другим продуктом не можна.

Глюкуронолактон

За засвоєння глюкози в організмі відповідає глюкуронолактон, присутній у рослинних продуктах. З енергетиком людина отримує в рази більше цієї речовини, ніж її міститься в звичайному раціоні харчування. Однак, згідно з проведеними дослідженнями, неприємності вам загрожують, якщо будете випивати по 25 л тонізуючого напою щодня.

Гуарана, женьшень

Природні стимулятори, корисні в невеликих дозах. У разі передозування можуть викликати різкі стрибки тиску, почуття тривожності, безсоння. Але відсоток згаданих речовин в енергетиках настільки малий, що вони спричиняють лише легку стимулюючу дію.

Вітаміни

Обов’язково присутні в усіх видах енергетичних напоїв. Переважно це речовини групи В, вітаміни С, Е. Впливають на обмінні процеси, є антиоксидантами.

У розумних дозах енергетики — фактично найкращий засіб від втоми для студентів, водіїв, людей, котрим необхідно сконцентруватись і виконати термінову роботу. Ці напої мають антиседативну дію, стимулюють працездатність, тонізують, вивільняють приховані резерви організму. Тут і криється небезпека. Адже після роботи на знос потрібно добре відпочити. Однак свідомість, введена в оману енергетиком, ігнорує втому. І людина продовжує не спати, коли її організм терміново потребує «антракту».

Вживаємо безпечно

Принесуть енергетики користь чи шкоду — питання нашої самоорганізації. Адже правила безпечного споживання тонізуючих напоїв досить прості:

  1. Не перевищувати добової норми.
  2. Не змішувати енергетиків з алкоголем і «дублюючими» стимуляторами (чай, кава). Утримуватися від згаданих вище продуктів упродовж 3–5 годин після того, як випили тонізуючий напій.
  3. Давати собі повноцінно відпочити після ударної праці або вечірки, заради яких «заряджалися».
  4. Не ігнорувати тривожних сигналів організму — стрибків тиску, прискореного пульсу, дратівливості.
  5. Не пити енергетиків після інтенсивних фізичних навантажень, тренувань.