10 РЕЧЕЙ, ЯКІ Я ДІЗНАВСЯ, СТАВШИ БЕЗДОМНИМ В КАНАДІ

10 РЕЧЕЙ, ЯКІ Я ДІЗНАВСЯ, СТАВШИ БЕЗДОМНИМ В КАНАДІ

Про бездомне життя з перших вуст: досвід людини, яка пізнала смак вулиць Ванкувера.

Коли мені було 20 років, я вкрав купу грошей зі свого власного банківського рахунку і відправився на автобусі з Едмонтона в Ванкувер, де планував розважатися кілька місяців.

Програма розваг включала маpuхyанy, kokаїн і моpфiй. Гроші закінчилися швидко, а ось пристрасті залишилися надовго.

На жаль для мене, любов до наpkотuків виявилася сильнішою бажання знайти дах над головою, і ось я, без грошей на оренду житла і будь-яких джерел доходу, виявився бездомним в місті, яке мені було ледь знайоме.

За цей період життя піднесло мені багато уроків, якими я хотів би поділитися. Прошу читачів врахувати, що, незважаючи на спільність багатьох моментів, все те, про що я буду говорити, відноситься до даунтауна Ванкувера 15 років тому – вже понад 15 років я не живу на вулиці. Варто мати на увазі і культурні та кліматичні особливості різних країн.

10 Бездомний не завжди означає бідний

Перше, що потрібно зрозуміти про вуличне життя: це суспільство, в якому все оплачується готівкою. Кредитною карткою тут не обійдешся, так само як немає тут і кредитів, контрактів та відсотків.

На вулицях дуже, дуже багато грошей. Якщо ти хочеш урвати свій шматок, у тебе три варіанти: наpkотики, cekс або злодійство. Якщо ти поставляєш, а сам крадеш або продаєш одне з трьох, то про гроші тобі можна не турбуватися.

Є різниця між звичайним волоцюгою і людиною вулиць: перший не має ні житла, ні грошей, тоді як другий – у вічному пошуку, він вічно зайнятий тим, щоб отримати гроші.

Як правило, ця зайнятість пов’язана з наpkотиками – це найпростіший і найменш ризикований спосіб вижити. На вулиці можна купувати і продавати будь-який вид наркотиків, і у більшості бездомних існують свої бізнес-ніші – в моєму випадку це був морфій.

Моя робота полягала в тому, щоб сидіти на лавці в парку і вимовляти слово «таблетки!» Досить голосно – так, щоб будь-який зацікавлений перехожий зрозумів, в чому справа, і звернувся до мене, а я вже направляв його до дилера.

Таким чином у мене в кишені завжди було близько 100 – 400 доларів, але, як правило, це були не мої гроші. До кінця робочого дня в іншій моїй кишені (де я зберігав власний заробіток) сума прирівнювалася до тієї, що я віддавав своєму «начальнику».

Протягом 30 хвилин всі зароблені гроші (зазвичай 100 – 200 баксів) зникали – моя кишеня замість грошей заповнювалася наркотиками. Десь через сім годин закінчувалися і вони, після чого я лягав спати на три-чотири години.

Спав я зазвичай або в притулку для бездомних, або на «своєму місці» (на внутрішній стороні верхнього рівня залізничної станції, на бетонній підлозі).

Було багато, нескінченно багато ночей, коли я міг би розумно використовувати мої гроші (іноді сума перевищувала 1000 доларів), щоб сісти на автобус і залишити той спосіб життя, який я вів. Мені б цілком вистачило коштів на оренду квартири, на покупку всього необхідного, щоб знайти роботу і почати все заново. Але я не робив цього, тому що, по правді кажучи, мені дуже подобалася моє тодішнє життя. Воно було сповнене хвилювань і не вимагало особливих зусиль; крім того, щовечора я тішив себе смаком наркотиків. Не так-то просто відмовитися від вечірки, яка триває нескінченно

9. Бездомні часто не виглядають бездомними

У мене був будь-який одяг, який я хотів. У притулках і центрах Армії Порятунку видають одяг для бездомних. Іноді я просто щодня крав нові шмотки – це було простіше, ніж знаходити спосіб випрати той, що був. Душ я міг прийняти в будь-який час – варто було лише забігти в нічліжку. Кожен день у мене була можливість користуватися дезодорантом, у мене були прикраси, туалетна вода, і зуби я теж чистив кожен день. Одягався я, чесне слово, краще, ніж я одягаюся зараз.

Люди, які виглядають як бездомні, живуть як бездомні, при тому, що у них є всі можливості жити інакше. Вони нічим не відрізняються від тих, у кого є будинок, хто веде «нормальний» спосіб життя, але при цьому просто лінуються митися, голитися, чистити зуби і прати одяг. Є, звичайно, випадки (наприклад, коли мова йде про людей з особливостями розумового розвитку), коли люди в такій ситуації не винні. Багато з них не можуть відрізнити реальність від фантазії, так що прання штанів (або пошук нових) для них точно не пріоритет.
В іншому ж, повторюся, більшість бродяг, зовнішній вигляд яких відповідає стереотипам, просто ліниві. Коли у тебе немає хати, ти знайомишся і дружиш з такими ж, як ти, – бездомними. Інакше ніяк – це умова виживання на вулиці.

Тобі потрібні зв’язки і соціальне життя, інакше життя тебе затягне на саме дно – де ти будеш виглядати як самий запущений з бездомних, і повірте: це буде подорож в один кінець, повернутися з якого неможливо.

8. Я не зустрічав нікого, хто б голодував

У будь-якому місті Північної Америки можна знайти безкоштовну їжу: супові кухні, вагончики з безкоштовною їжею, талони на безкоштовне харчування, так звані банки їжі. Абсолютно кожен відомий мені бездомний, викликав у перехожих жалість табличкою «я голодний, будь ласка, допоможіть», використовував гроші або на випивку, або на наркотики. Чому вони не заробляли на наркотики так само, як я? Або їм не довіряли, або вони не хотіли бути посередниками.

Крім того, канадська служба соціальної підтримки може видати тобі чек навіть при відсутності постійної адреси. У Ванкувері, наприклад, 15 років тому така щомісячна виплата для бездомних становила 90 доларів. Але оскільки система досить корумпована, можна було з легкістю отримати не 90, а всі 250, а в Онтаріо і зовсім близько 600 баксів.

Але навіть без цих чеків їжа – це не проблема для бездомних. Я жодного разу не бачив голодуючого бездомного. У новинах можна часом почути про те, як бездомний був убитий або замерз, заснувши на вулиці, але навряд чи ви чули про бездомних, які померли на вулиці від голоду.

7. Сekcу у бездомних скільки завгодно

Бездомні ведуть активне сексуальне життя. Як я вже сказав, якщо у тебе немає даху над головою, це зовсім не означає, що ти повинен виглядати як жебрак, і дуже багато бездомних виглядають вельми привабливо. Багато з них часто під кайфом, і все життя для них – нескінченна вечірка, а на вечірці люди займаються сексом.

Вночі місцем гулянок для бездомних стають громадські парки – сюди приносять метамфетамін, кокаїн, або ще що-небудь. Розповідати вам про те, що відбувається на таких вечірках, думаю, немає необхідності – звільніть вашу уяву. Скажу лише, що тривають ці веселощі всю ніч – якщо тільки парк не знаходиться під особливо пильним контролем поліції.

Як не дивно, багато бездомних мають серйозні відносини. Мабуть, серед відомих мені бездомних тих, хто знаходився в постійних відносинах, було більше, ніж самотніх (це відноситься як до чоловіків, так і до жінок, як до гетеро-, так і до гомосексуалів). Справа тут не тільки в тому, що вдвох жити на вулиці просто безпечніше, – це ще і емоційно більш комфортно: маєш ти не багато, а переживаєш дуже багато кожен день. В таких умовах наявність друга і напарника – це майже життєва необхідність.

Однак секс – це ще й предмет торгівлі. Секс як спосіб вижити – дуже поширене явище, як правило, це доля тих, хто молодший. Секс обмінюється на місце ночівлі, на наркотики, їжу, гроші або заступництво. Чим ти молодший, тим складніше вижити на вулиці в поодинці. Торгівля сексом, при всій її огидності, часто виявляється єдиним способом виживання для бездомної молоді.

6. Ти постійно крадеш, і у тебе постійно крадуть

Це стосується всього: грошей, наркотиків, речей. Найгірше справи з крадіжкою йдуть в притулках для бездомних, якщо тільки вам не вдалося знайти притулок де замикаються шафки, в яких можна залишати речі. В іншому випадку можете вважати, що вранці ви своїх речей не знайдете. Але це трапляється не тільки в притулках.
Стиль життя бездомних такий, що злодійство стає звичайним явищем. Іноді ти навіть сам крадеш у друзів. Ті, хто став бездомним з наркотичною прихильністю, прекрасно знають, що справжній «злодій» – це наркотики, а не сама людина.

Страждаючі від наркотичної залежності живуть в постійному страху втрати наркотиків. І якщо вони не стануть частиною світу наркоторгівлі, в якому великий ризик як з боку закону, так і з боку самого цього світу, то у них просто не буде коштів, щоб забезпечувати себе регулярної дозою.

5. Ви проводите купу часу в чергах

Коли люди говорять: «Чому б їм просто не влаштуватися на роботу?», Вони просто не розуміють до кінця суть життя бездомних. Велика частина цієї гри – очікування. Якщо ти не простояв годину в черзі до притулку, то готуйся простояти півгодини в черзі на запис до лікаря – бо якщо ти спиш на вулиці, то, значить, ти, швидше за все, збільшуєш шанси на проблеми. У черзі доводиться стояти за безкоштовним одягом, за проходженням щомісячного обстеження, для того, щоб прийняти душ, скористатися телефоном або інтернетом.

Чекати в черзі доводиться годинами кожен день, це необхідність. Якщо не стояти в черзі, то ти не отримаєш ні їжі, ні душу, ні одягу. І саме в цьому полягає основна складність для людей, коли мова заходить про те, щоб влаштуватися на роботу і змінити спосіб життя. Ви не повірите, але у них просто немає часу на те, щоб зайнятися пошуком роботи або квартири – забезпечення основних потреб з’їдає весь їхній час. Їх єдиний «час для дозвілля» – це ніч, але чи багато резюме можна роздати о першій годині ночі?

4. У бездомних існує своя ієрархія

Як і в будь-який великий групі людей, що живуть на одному місці в одних і тих же умовах, у бездомних існує певна ієрархія. Вона, проте, відмінна від стандартної суспільної ієрархії і виражена як вертикально, так і горизонтально – пов’язано це головним чином з тим, що бездомних чоловіків існує більше, ніж жінок.

Наприклад, на моїй территорії верхівкою були поставщики наркотиків. Вони не були бездомними але керували ними

Наступним рівнем були найближчі їх помічники, далі йшли провідні диллери , які були бездомними із налагоджували звязки із поставщиками.

По горизонталі йдуть «дівчата». Не всі вони були повіями, багато хто грав важливу роль в наркоділерстві. Але і повії теж існували відповідно до ієрархічних рівнів – зазвичай вони були подругами постачальників або дилерів і володіли не меншою владою.

Також в горизонтальній лінії ієрархії існують алкоголіки, які виконують якусь тимчасову роботу. Ви не повірите, але ніхто з бездомних не пустить п’яницю в наркобізнес, просто тому що вони п’ють не просихаючи. П’яниці погані в кримінальних справах, вони не виконують вказівки, вони безвідповідальні, їм не довіряють, але вони все одно існують на вулицях і іноді їм довіряють що-небудь дрібне, але, на відміну від «дівчаток», ніякою владою вони не володіють.

Далі йшли справжні жебраки. Це ті самі люди, які приходять вам на думку при слові «бездомні»: від них погано пахне, вони одягнені в брудні шматки, у них немає зубів і вони насилу стоять на місці. Їх тут уникають так само, як і в суспільстві в цілому. Більшість з них – ті самі жебраки з табличками, які використовують те, що наклянчілі, щоб купити випивку.

І нарешті, ще одна ланка ієрархії – це божевільні. З ними ніхто не розмовляє і не має ніяких справ. У них немає друзів (які є навіть у брудних жебраків). Вони абсолютно самотні і безнадійні.3. Жебраки не заробляють великих грошей

У новинах іноді можна почути про те, як вуличні жебраки заробляють сотні доларів, випрошування гроші. Це нісенітниця.

Грунтуючись на моєму досвіді, можу сказати, що багато жебраки перебільшують свій рівень доходів, щоб виглядати більш солідно. Їм так простіше обґрунтувати свій вибір перед тими, хто критикує їх спосіб життя: «Так навіщо мені робота? Я так набагато більше отримую!».

3 Жебраки бувають різні.

Ті, що працюють на вулиці і, наприклад, грають на музичному інструменті або показують фокуси, в хороший літній день зароблять від 40 до 60 доларів. За ними слідують молоді жебраки – якщо вони молоді і особливо жіночої статі, то вони найчастіше заробляють стільки ж. І, нарешті, ще одна категорія – справжні жебраки в чистому вигляді, алкоголіки і наркомани, які просто ліниві. Якщо їм пощастить, за день вони назбирають 10 – 20 доларів, цього достатньо, щоб напитися або накачатися наркотою.

Інший момент, який люди часто не усвідомлюють, це наявність жорсткого циклу в щоденному житті бездомного. Прокинувся, знайшов їжу, привів себе в порядок, роздобув гроші, роздобув наркотики або алкоголь, накачався наркотиками або напився, ліг спати – і так по колу. Якби жебраки заробляли сотню баксів в день, ви б не бачили їх на вулиці щодня – вони б пропивали ці гроші тиждень. Крім того, жебраків рідко можна побачити на одному і тому ж місці – вони постійно шукають нових «клієнтів», так як старі починають їх впізнавати і менш охоче дають гроші.2. Чоловікам складніше отримати допомогу

2 Сексизм існує і на вулицях – тільки в перевернутому варіанті.

У бездомних жінок набагато більше соціальної підтримки і різних опцій, ніж у чоловіків, коли мова заходить про вихід з порочного кола і можливості почати нове життя. Від чоловіків же очікується, що онікак-небудь впораються самі, що значно складніше, ніж здається. Якщо вони в цілому дієздатні, то підтримка, яка надається їм, не виходить за строго певні рамки.

Зворотний бік цього сексистського підходу полягає в тому, що жінкам зазвичай доводиться ставати повіями, щоб вижити на вулиці.

Наркобізнес для них, як правило, занадто небезпечний (хоча, наприклад, моїм «босом» була дуже сувора дама): потрібно бути готовим захищати свій товар, атакувати того, хто вкрав твою здобич, і битися (іноді в прямому сенсі, в рукопашну) з поліцейськими. Так що жінкам там зазвичай не місце: вулиці – це військове поле, де важливо мати біцепси і холодну зброю.

1. Влада відноситься до тебе як до бруду

Будь бездомний знає: поліцейський тобі не друг, навіть якщо ти ніяких злочинів не скоював і ні в чому кримінального не замішаний.

У поліцейських дуже узагальнене уявлення про бездомних: вони (особливо дільничні) вважають, що все бездомні за визначенням наркомани або п’яниці, які не варті того, щоб їх рятувати і вже тим більше не заслуговують шанобливого ставлення.

На моїй території, наприклад, існують різні агентства, які допомагають бездомним захищатися від влади – або юридичними способами, або через засоби масової інформації. Ситуація настільки критична, що можна навіть отримати спеціальну «картку про права», яку можна показати поліцейському, якщо він затримає вас на вулиці.

На цій картці зазначено, що ви не бажаєте співпрацювати з поліцейськими в тому випадку якщо ви не арештовані, а також вказані ваші права на випадок арешту. Іншими словами, ця картка як би говорить поліцейському: «Арешт мене і пред’яви звинувачення, або відпусти прямо зараз».

У кожному місті є з десяток поліцейських, які є паршивими вівцями: вони заарештують вас, заберуть гроші, наркотики, після чого відвезуть вас на край світу і викинуть, як на смітник – якщо пощастить. Якщо не пощастить, то поб’ють – як це одного разу трапилося зі мною. Такі поліцейські знають, в якому ти становищі як бездомний, а також знають, що їм зійде з рук. Бездомним жінкам в такій ситуації (особливо повіям) доводиться відкуповуватися від поліцейських відповідними «послугами».

Інша категорія – соціальні працівники. Вони можуть бути нітрохи не краще поліцейських, тільки замість грубої сили вони вдаються до маніпуляцій. Вони затримують чеки, виганяють вас з притулків, змушують вас проходити непотрібні програми – іноді вони хочуть грошей, іноді наркотиків, але найчастіше їм просто хочеться повправлятися в застосуванні влади.