Вам розказували в школі, що є 3 агрегатних стани речовини? Це міф! А правда ось яка…

Вам розказували в школі, що є 3 агрегатних стани речовини? Це міф! А правда ось яка…

Космос підносить нам багато сюрпризів і причин вивчати його. У самих незатишних куточках Всесвіту чого тільки не знайдеш. На уроках фізики в школі вивчають лише 3 агрегатних стани речовини: твердий, рідкий і газоподібний; деякі розумники з перших парт можуть поправити вчителя, сказавши, що є ще й плазма.

Про це пише Екоінвест із посиланням на “Книгу космосу”.

Перераховані вище стани є лише основними. Насправді їх набагато більше. Сьогодні мова піде про агрегатні стани речовини, які не зустрінеш на Землі в повсякденному житті.

Нейтронна речовина

Підійти на близьку відстань до нейтронної зірки ризикне не кожен. Хоч вона і мала, всього 10-20 кілометрів в діаметрі, володіє убивчою радіацією. Незначні розміри говорять нам про величезну щільність цієї зірки. В її серцевині щільність речовини досягає 2,8 * 10^17 кг/м³.

Усередині нейтронної зірки речовина так стиснута, і вплив гравітації настільки великий, що електрони здатні подолати взаємовідштовхування. Це дозволяє їм об’єднуватися з протонами.

Коли негативно заряджений електрон і позитивно заряджений протон зустрічаються, залишається нейтрально заряджений нейтрон. Таким чином речовина всередині нейтронної зірки складається з нейтронів. Створити умови надвисокого тиску для переходу речовини в цей агрегатний стан на Землі ще не вдавалося, так що маєте шанс зробити відкриття.

Темна матерія

Поспостерігавши за Всесвітам хомосапіенс задалися питанням: “Чорт візьми, чому галактики утворюють павутиноподібні структури, між якими лежать величезні пустоти, іменовані войдами?”.

– Це все гравітація, синку.

– Гравітація чого? Гравітація самих галактик не така сильна, щоб вони могли об’єднуватися в скупчення.

– Саме тому була висунута теорія про темної матерії. Речовина в цьому агрегатному стані ніяк не взаємодіє з електромагнітним випромінюванням і навіть не є його джерелом. Тому темну матерію неможливо побачити, а замість прикметника “темна” до неї більше підходить “невидима”.

Вона становить 27% Всесвіту, в той час як видима матерія – всього лише 5 … Темна матерія в великих кількостях присутня на околицях галактик. Завдяки ній маса галактики рівномірно розподіляється по диску, а не залишається зосереджена в центрі. Тому швидкість обертання зірки навколо ядра галактики не залежить від відстані зірки до нього. Таке дослідження на прикладі Андромеди провела в 1970-му році американський астроном Віра Рубін.

Надтекучість

У надтекучий стан речовина переходить, коли досягає близької до абсолютного нуля (-273,15 градусів Цельсія) температури. Суть в тому, що речовина в стані надтекучості здатна текти абсолютно без тертя, вона без сумнівів пролізе навіть в найменші щілини. Якщо помістити надтекучу речовину в стакан, вона поповзе по стінках, а потім спуститься по стінках зовні.

Надтекучість відома у рідкого і твердого гелію, а також у Бозе-конденсатах.

Надтекучість

Як ми знаємо, чим вище температура речовини, тим швидше рухаються частинки. При температурах, близьких до абсолютного нуля рух частинок стає таким повільним, що при зіткненні одина з одною вони не переймають енергію від сусідів. Таким чином, перешкод для руху частинок немає, немає і тертя.


Дивна поведінка надтекучої речовини в посудині.

Крім того є…

…конденсат Бозе-Ейнштейна, ферміонний конденсат, вироджений газ, глазма, кварк-глюонна плазма, зверхкритичний флюїд, фотонна речовина…

Хто зна, скільки ще у Всесвіті знайдеться агрегатних станів. Зате тепер ми знаємо, що їх точно більше ніж чотири.

Вподобайте нас у Facebook щоб не пропустити цікаву новину!